Atmintinė verslui: medžiagos, kurių gali būti tiek vaistuose, tiek ir maisto papilduose
Nemaža dalis vartotojų savo mitybos racioną papildo vienu ar kitu maisto papildu, todėl šių maisto papildų kontrolė vykdoma nuolatos. Apie planuojamus Lietuvos rinkai tiekti maisto papildus maisto tvarkymo subjektai pirmiausia turi pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT).
VMVT pažymi, kad maisto verslo operatoriai, t. y. maisto tvarkymo subjektai, turi užtikrinti, kad maistas atitiktų maisto produktus reglamentuojančių įstatymų reikalavimus ir tikrinti, kad šių reikalavimų būtų laikomasi. Todėl maisto tvarkymo subjektai, tik pasitikrinę informaciją apie maisto papilduose esančias medžiagas, turi pateikti dokumentus jų notifikavimui. Tokią atsakomybę numato 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 178/2002, nustatančio maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiančio Europos maisto saugos tarnybą ir nustatančio su maisto saugos klausimais susijusias procedūras, 17 str. 1 dalies nuostatos.
Ką svarbu žinoti apie maisto papildų sudėtį ir galimą jų atitiktį vaistiniams preparatams?
Maisto papildų sudėtyje gana dažnai būna ne tik visiems gerai žinomų vitaminų ir mineralinių medžiagų, tačiau ir augalų ar net vaistuose esančių medžiagų. Priklausomai nuo kiekio, ta pati medžiaga gali būti tiek vaistuose, tiek ir maisto papilduose.
Notifikuojant maisto papildus maisto tvarkymo subjektams neretai kyla klausimų, ar tokia medžiaga leidžiama maisto papilduose ir koks yra leidžiamas jos kiekis, o gal ši medžiaga leidžiama tik vaistuose?
VMVT atkreipia dėmesį, kad visoje ES nėra vieningo leidžiamų maisto papilduose medžiagų sąrašo. Tais atvejais, kai VMVT vertina duomenų teikėjų pateiktus duomenis apie maisto papildus ir nustato, kad produktas galimai atitinka vaistinį preparatą, yra kreipiamasi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) dėl pateiktų duomenų įvertinimo ir išvados pateikimo apie produkto priskyrimą vaistiniams preparatams ir jam taikytinų Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo nuostatų. Tačiau jeigu VMVT jau turi šios įstaigos išvadą dėl produkto ar jo sudedamosios dalies atitikties vaistiniams preparatams – papildomai į minėtą įstaigą nesikreipia.
Suvestinė medžiagų, priskirtų vaistiniams preparatams ar leistinų maisto papilduose
Atsižvelgdama į jau turimą susistemintą informaciją apie tam tikras medžiagas, VMVT parengė verslo subjektams nuasmenintą suvestinę. Joje pateikiamos medžiagos, dėl kurių jau buvo kreiptasi į VVKT išvadai pateikti apie produktų priskyrimą vaistiniams preparatams ir joms taikytinas Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo nuostatas.
Tikimasi, jog ši atmintinė bus kaip gairės sėkmingam maisto papildų notifikavimui. Be to, periodiškai ji bus papildoma ir atnaujinama pagal išvadas, gaunamas iš VVKT.
Informacija iš:
Image: Freepik.com