cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Naujausi mokslininkų tyrimai rodo, kad dienos pogulis labai naudingas sveikatai. Jis prilygsta visaverčiam nakties miegui – ne tik padeda išlikti sveikesniems, bet ir didina protinius gebėjimus. Ir tai toli gražu ne visi pranašumai...

Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė, kad bent 90 min. miego dieną labai pagerina savijautą, teigiamai veikia sveikatą ir darbingumą. Buvo atliktas eksperimentas, kuriame dalyvavo 39 jauni žmonės. Viena grupė kiekvieną dieną nusnūsdavo 90 min., kita – ne.

Pirmosios grupės atlikti žinių testai gerokai pranoko antrosios grupės rezultatus. Tie patys mokslininkai taip pat nusatė, kad rengtis egzaminams naktimis nėra gera mintis. Pasirodo, miego stygius 40 proc. sumažina gebėjimą įsiminti naują informaciją, nes dėl to blogiau dirba kai kurios smegenų sritys.

Pasak Sario universiteto medicinos daktaro N. Stanley, miego kokybę mažina ir miegojimas dviese. Atlikto tyrimo duomenimis, dalytis lova su partneriu nėra labai naudinga sveikatai, ypač vyrams.

Pasirodo, kad porų miegą trikdo ir neramių kojų sindromas (nuolatinis vieno kurio vartymasis lovoje), ir knarkimas ar net skirtingu laiku nustatyti žadintuvai. Po ilgų eksperimentų buvo nustatyta, kad kartu miegančios poros patyrė net 50 proc. daugiau miego trikdžių nei miegojusieji atskirai.

Be to, Vienos universiteto tyrėjai nustatė, kad vyrams, kurie miega kartu su partnere ir blogai išsimiega naktį, smegenų funkcijos laikinai susilpnėja. Dėl miego stygiaus dieną ne tik sumažėja jų protinis pajėgumas, bet ir padidėja streso hormonų kiekis organizme.

Na, o moterys, kaip rodo, rezultatai, su miego trikdžiais susidoroja geriau, nes tai nekliudo jų biologinei prigimčiai, jos yra pratusios keltis naktimis prie kūdikio, žindyti ir pan.

Mokslininko nuomone, jei naktį miegas nekokybiškas, bet nenorite miegoti atskirai, labai naudinga prisnūsti dieną.

Įdomūs faktai:

  • Pasak dr. N. Stanley, dalytis vedybine lova yra palyginti nauja tradicija. Ji atsirado po pramonės revoliucijos, kai ėmė daugėti gyventojų, neįstengiančių įsigyti daugiau baldų. Pavyzdžiui, senovės Romoje vedybinė lova būdavo naudojama išskirtinai seksui. Viduramžiais didikai irgi miegodavo atskirai, nors tuomet niekas nežinojo, kad taip naudingiau sveikatai.
  • Pogulio tradicija Europoje ėmė nykti XIII a., atsiradus mechaniniam laikrodžiui. Kai laikas buvo padalytas į atskirus vienetus, pasikeitė ir jo suvokimas. Ilgainiui darbininkams buvo pradėta mokėti ne vienetinis, o valandinis darbo užmokestis. Taigi poguliui laiko nebeliko.
  • Pogulis – ne tinginių įprotis. Daugelis istorinių asmenybių, pavyzdžiui, Thomas Edisonas, Winstonas Churchillis, Leonardo da Vinci, Napoleonas ir kiti, miegojo pirmenybę teikdami ne vienam ilgam miego periodui, o serijai trumpų pogulių kas kelias valandas.

 

Informacija iš:

Dienos pogulis: faktai ir įdomybės

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Lietuvos mokslininkai kuria akustinio spektro ultragarso pagrindu kraujotaką gerinantį prietaisą, skirtą diabeto komplikacijų prevencijai apatinėse galūnėse
masks
KTU mokslininkų kūrinys: efektyvesnė reabilitacijos sistema po traumų, sumažinanti jų galimybę ateityje (testuoja ir olimpiečius)
masks
Lietuvos mokslininkai sukūrė celiuliozės perdirbimo būdą, kuris pritaikomas nuo tekstilės iki medicinos priemonių gamybos