cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Siekiant įveikti Alzheimerio ligą ir vėžį svarbu sužinoti daugiau apie žmogaus organizme esančius baltymus. Manoma, kad žmogaus organizme yra virš 20 tūkstančių baltymų. Jie atlieka pačias įvairiausias funkcijas – vaidina svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje, perneša deguonį, sudaro ląsteles ir audinius. Negana to, tam tikri baltymai (antikūnai) atlieka apsauginę funkciją, kiti – veikia kaip hormonai.

Baltymų moksliniai tyrimai yra pritaikomi daugelyje sričių. Neabejotina, kad siekiant geriau suprasti tokias ligas kaip Alzheimerio liga ir vėžys labai svarbu surinkti daugiau informacijos apie baltymų funkcijas. Tačiau pati baltymų struktūra yra labai paini, negana to, nėra žinomas galutinis baltymų struktūrinių variantų skaičius. Todėl mokslininkai turi nuolat lyginti baltymus vienus su kitais. Visame pasaulyje kiekvieną dieną tuo tikslu yra atliekama daugybė mokslinių eksperimentų. Čia mokslininkai susiduria su problema – eksperimentai reikalauja didelių ne tik žmogiškųjų, bet ir kompiuterinių resursų.

Siekdama išspręsti šią problemą, mokslininkų bendruomenė suformavo specialią duomenų bazę. Jos dėka kiekviena mokslininkų komanda neturi pakartotinai atlikti skaičiavimų, ji užtikrina įvykdytų skaičiavimų išsaugojimą ir atkūrimą tolimesniam naudojimui. Be to, ši duomenų bazė prieinama visai mokslininkų bendruomenei. Tokios paskirties duomenų bazė reikalauja milžiniškų kompiuterinių resursų, tačiau šiandien kiekvienas žmogus turintis išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį gali prisidėti prie duomenų bazės palaikymo. Ne išimtis ir Lietuvos vartotojai.

Šį pavasarį Vienos Universiteto mokslininkai kartu su kompanija „Samsung Electronics“ pristatė „Android“ įrenginiams skirtą programėlę „Power Sleep“, kuri naudoja mobiliųjų įrenginių procesoriaus resursus vartotojui miegant. Programėlė veikia išmaniojo telefono žadintuvo principu. Vartotojui nuspaudus mygtuką pradedamas duomenų perdavimo procesas – ne didesnis nei 1 MB duomenų kiekis yra siunčiamas iš Vienos Universiteto serverių ir grįžta atgal, mobiliajam įrenginiui atlikus reikalingus skaičiavimus. Gauti duomenys tiesiogiai nukreipiami į mokslininkų bendruomenei priklausančią duomenų bazę, kurioje surenkami visame pasaulyje atliekamų baltymų tyrimų rezultatai. „Power Sleep“ naudoja mobiliojo įrenginio procesorių, tuo tarpu asmeniniai duomenys nėra liečiami.

Programėlę galima nemokamai parsisiųsti iš „Samsung App Store“ ir „Google Playstore“ parduotuvių į įrenginius, kurių operacinė sistema „Android 2.3“* ir aukštesnė. Tokiu būdu „Samsung Electronics“ iniciatyva kovoti su Alzheimerio liga ir vėžiu tampa prieinama visiems – kiekvienas žmogus gali prisidėti prie didelių tikslų siekimo, padėti pilnai suprasti baltymus ir paspartinti Alzheimerio ligos bei vėžio mokslinius tyrimus. Ir taip prisidėti prie žmonių gyvenimo puoselėjimo.

 

Informacija iš:

Kaip kiekvienas žmogus gali prisidėti prie kovos su vėžiu?

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Lietuvos mokslininkai kuria akustinio spektro ultragarso pagrindu kraujotaką gerinantį prietaisą, skirtą diabeto komplikacijų prevencijai apatinėse galūnėse
masks
KTU mokslininkų kūrinys: efektyvesnė reabilitacijos sistema po traumų, sumažinanti jų galimybę ateityje (testuoja ir olimpiečius)
masks
Lietuvos mokslininkai sukūrė celiuliozės perdirbimo būdą, kuris pritaikomas nuo tekstilės iki medicinos priemonių gamybos