cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Mirtys paskendus visame pasaulyje sudaro didžiausią dalį mirčių dėl išorinių priežasčių.

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras primena, kad nuo 2021 m. kasmet liepos 25 d. minima Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Ši pasaulinė iniciatyva yra proga priminti apie skendimų problemą ir galimybė siūlyti geriausius sprendimus.

2024 m. dienos šūkis – „Nuskęsti gali bet kas, bet neturėtų niekas!“.

Pasaulinė skendimų statistika

• Kiekvienais metais pasaulyje nuskęsta beveik ketvirtis milijono žmonių, iš jų – beveik 82 000 1–14 metų vaikai.

• Skendimas – viena iš 10 pagrindinių vaikų ir jaunuolių iki 24 metų mirties priežasčių visuose pasaulio regionuose.

• Žemas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse daugiau nei 90 proc. skendimų įvyksta upėse, ežeruose, šuliniuose, buitinių vandens laikymo talpose ir baseinuose.

• Dėl neigiamo klimato kaitos poveikio visame pasaulyje daug žmonių netenkama potvynių metu.

• Mirčių paskendus rodiklis 100 000 gyventojų didžiausias Vakarų Ramiojo vandenyno regione, toliau – Afrikos regionas. Daugiau nei 60 proc. visų nuskendusiųjų – iš Ramiojo vandenyno ir Pietryčių Azijos regionų.

• Skendimo rodikliai įvairiose šalyse gali skirtis net iki 68 kartų!

 

Pasaulinės skendimo prevencijos dienos tikslas

2021 m. balandžio mėn. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja priėmė istorinę rezoliuciją dėl pasaulinės skendimo prevencijos. Šia deklaracija valstybės narės raginamos atkreipti dėmesį į nacionalines problemas ir prioritetus, siekiant sumažinti išvengiamų mirčių paskendus skaičių. 2023 m. gegužės mėn. 76-ojoje Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) asamblėjoje pirmą kartą buvo priimta rezoliucija dėl skendimo prevencijos, įpareigojanti šalių-PSO narių vyriausybes, jų pavaldžias institucijas ir kitus partnerius, bendradarbiaujant su PSO, iki 2029 paspartinti veiksmus skendimų prevencijos srityje.

Pagrindinis Pasaulinės skendimo prevencijos dienos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie skendimo problemą ir siūlyti priemones, kaip ją spręsti.

PSO ragina šalis analizuoti savo skendimų statistiką, siekiant išsiaiškinti pagrindines problemas ir ieškoti geriausių sprendimų.

Lietuvos skendimų statistika

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje ugniagesiai iš vandens ištraukė 59 skenduolius, tarp jų 1 vaiką, o  išgelbėjo 17 žmonių, iš jų 3 vaikus.

Dažniausiai skęstama natūraliuose vandens telkiniuose, taip pat įkritus į melioracijos griovius, tvenkinius, vandens rezervuarus ir kt. Vyrų Lietuvoje kasmet nuskęsta 3–5 kartus daugiau nei moterų.

Lietuvoje XXI amžiaus pradžioje nuskęsdavo daugiau kaip 400 žmonių, iš jų – per 50 vaikų. Per pastaruosius metus padėtis gerokai pagerėjo. Nuskendusiųjų skaičius sumažėjo kelis, o vaikų – keliasdešimt kartų. Nežiūrint to, PSO 2020 m. duomenimis, Lietuva dar priklausė didžiausią paskendimų skaičių turinčių šalių grupei, kurioje nuskendusiųjų rodiklis 100 000 gyventojų viršija 3 (PSO infografikas – https://www.who.int/multi-media/details/anyone-can-drown-but).

PSO rekomendacijos Pasaulinės skendimo prevencijos dienai paminėti

PSO parengė vadovą, skirtą Pasaulinės skendimų prevencijos dienai paminėti. Šio vadovo tikslas – įkvėpti ir padėti planuoti veiklą bei renginius skendimų prevencijos tema (plačiau – https://cdn.who.int/media/docs/default-source/documents/social-determinants-of-health/2024_wdpd_toolkit_web.pdf?sfvrsn=ee6bb03a_4&download=true).

Kiekvienas gali prisidėti prie Pasaulinės skendimo prevencijos dienos paminėjimo!

Tai, kas tampa skendimo priežastimi, dažnai nutinka vos per kelias sekundes. Tačiau ir teisingą sprendimą, leidžiantį išvengti nelaimės, galima priimti per akimirką.

Sekundė gali išgelbėti gyvybę!

Gal jums buvo iškilęs skendimo pavojus? Kokios buvo paskutinės sekundės prieš incidentą? Ar galite papasakoti istoriją, turite istoriją apie lemiamas sekundes prieš incidentą ir jo metu?

Pasidalykite savo istorija! Pažymėkite @WHO ir naudokite grotažymę #DrowningPrevention socialinėje erdvėje artėjant Pasaulinei skendimo prevencijos dienai. „Instagram“ paskelbtos istorijos gali būti rodomos PSO paskyroje! Jos gali tapti pagalba gelbstint gyvybes!

Minėkite Pasaulinę skendimų prevencijos dieną ir būkite saugūs vandenyje!

Plačiau skaitykite Traumų prevencija - Higienos institutas.

Parengė Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Liuda Ciesiūnienė

Informacijos šaltiniai:

https://www.who.int/campaigns/world-drowning-prevention-day/2024

https://www.hi.lt/statistiniu-duomenu-apie-mirties-priezastis-paieskos-priemone/

https://pagd.lrv.lt/lt/statistika/gaisru-ir-gelbejimo-darbu-statistika/  

Informacija iš:

Liepos 25-oji – Pasaulinė skendimo prevencijos diena! 

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
masks
Atsakingas antimikrobinių medžiagų naudojimas – Lietuvos pažanga
masks
Lietuvos mokslininkai kuria akustinio spektro ultragarso pagrindu kraujotaką gerinantį prietaisą, skirtą diabeto komplikacijų prevencijai apatinėse galūnėse