Maisto produktus ir papildus sportininkams reikėtų rinktis itin atidžiai
Lietuvos vartotojai internetu (myprotein.com svetainėje) galėjo įsigyti kanadietiškų maisto produktų sportininkams „Myprotein Salt & Vinegar Protein Puffs“, kurių etiketėse dėl pakavimo klaidos nebuvo nurodytas alergenas – kviečiai. Europos Komisija išplatino pranešimą apie šį neteisingai paženklintą maistą. Produktai buvo sufasuoti į netinkamas pakuotes, kuriose nepateikta visa reikalaujama informacija. Tokie maisto produktai gali sukelti sveikatos sutrikimų žmonėms, turintiems alergiją kviečiams ar jų netoleruojantiems.
Kompanija ,,Hut Group Ltd.“ atšaukė iš rinkos sportininkams skirtą produktą „Myprotein Salt & Vinegar Protein Puffs“ (partijos Nr. X15132, pakuotėse 10 BBQ (barbecue) skonio pakelių po 35 g, kurių sudėtyje nurodyti kviečiai, tinkamumo vartoti terminas iki 06-2016).
Vartotojai turi galimybę šiuos produktus grąžinti ,,Hut Group Ltd.“, prieš tai susisiekę kontaktiniu telefonu 004(0)1 618 131 487.
Maisto produktai sportininkams ir papildai – skirtingi gaminiai
,,Sportuojantys žmonės turėtų būti itin atidūs, rinkdamiesi kuo papildyti savo mitybą. Mat nustatoma nemažai ženklinimo, saugos ir kokybės pažeidimų. Gana dažnai sutapatinami net visiškai skirtingi produktai – maisto produktai sportininkams ir papildai, nors Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos teisės aktuose jie išskiriami į atskiras maisto produktų grupes“, – atkreipė dėmesį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Pušinaitė.
Neseniai buvo nagrinėtas Europos Komisijos skubus pranešimas apie nesaugaus amerikietiško maisto sportininkams ,,The original animal pak” patekimo į rinką atvejį. Pradėjus tyrimą, paaiškėjo, kad tas pats produktas skirtingose ES valstybėse priskiriamas nevienodoms kategorijoms. Vokietijoje jis buvo laikomas specialiuoju maistu sportuojantiems, Lenkijoje – maisto papildu, Lietuvoje vienas verslo atstovas tą patį produktą pristatė kaip specialųjį maistą sportuojantiems asmenims, o kitas – kaip maisto papildą.
Viena iš vartotojų klaidinimo priežasčių yra tai, kad reikalavimai specialiojo maisto sudėčiai yra kur kas griežtesni, nei maisto papildams. Štai specialios paskirties maiste neleidžiama naudoti kai kurių formų amino rūgščių (karnitino ir arginino), o maisto papildams nėra jokių apribojimų dėl šių medžiagų.
Papildus būtina užregistruoti (notifikuoti) Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, o specialios mitybinės paskirties maisto produktų notifikuoti nereikia.
Produktų sportininkams sudėtis – itin specializuota
Šiuo metu prekybos vietose galima rasti nemažai maisto produktų, skirtų sportuojantiems žmonėms. Dažniausiai tokie produktai būna sufasuoti į dideles, po keletą kilogramų sveriančias talpas, ženklinimo etiketėse būna nurodyta, jog skirti vartoti, pavyzdžiui, su vandeniu, sultimis ar pienu. Kartais tai gali būti skysčiai, kuriuos prieš vartojimą reikia praskiesti, milteliai gėrimams ruošti, batonėliai ir kt. Papildams yra nustatyti dozavimo reikalavimai, o maisto produktams – ne, tik nurodyta, kad jie privalo būti supakuoti.
V.Pušinaitė patarė prieš vartojant specializuotus maisto produktus, atidžiai perskaityti ženklinimo etiketes, įvertinti visas įmanomas pasekmes sveikatai, nes jų sudėtis būna labai specializuota.
,,Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, maisto produktų platinimu ar prekyba užsiimantys asmenys privalo turėti VMVT leidimus. Deja, ne visi juos turi, ypač prekiaujantys internetu, todėl iš tokių verslininkų nerekomenduojame pirkti šių produktų“, – sakė specialistė.
Image: FreeDigitalPhotos.net