Maratono bėgikai mažiau jaučia skausmą
Seniai žinoma, kad žmonių jautrumas skausmui nėra vienodas. Mokslininkai pasirinko tyrimui ultramaratono bėgikų grupę, kuri per 64 dienas įveikė 4487 km atstumą. Palyginimui buvo atrinkta panašių asmenų grupė. Visiems tyrimo dalyviams buvo skirtingais metodais matuojamas jautrumas skausmui, subjektyvūs ir objektyvūs skausmo parametrai. Taip pat psichologiniais testais buvo analizuojamos charakterio savybės.
Pasirodė, kad maratono bėgikų jautrumas skausmui kur kas mažesnis negu tiriamosios grupės asmenų.
Įdomius duomenis parodė psichologinių testų rezultatai. Pasirodė, kad maratonininkai mažiau linkę bendradarbiauti ir veikti komandoje, mažiau tikisi atlygio ir apdovanojimo nei kiti asmenys. Maratono bėgikams nustatytas kur kas aukštesnis empatijos ir dvasingumo lygis. Visi šie parametrai tyrime buvo tiesiogiai susiję su jautrumu ir atsaku į skausmą.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Skausmo skyriaus vedėjas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Albert Albertjan šį fenomeną „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino tuo, jog organizmas turi adaptacinius mechanizmus ir prisitaiko prie įvairių būklių, kiek tik gali. „Maratonas yra sunkus darbas, reikalaujantis ištvermės dėl nuovargio, skausmo, valios ir pan. Sportininkams per ilgus metus treniruočių yra išsivystę adaptaciniai mechanizmai panašiems dalykams, kurie leidžia sėkmingai įveikti distancijas“, – sakė jis.
Ar galima šiuo atradimu pasinaudoti gydant nuo skausmo kenčiančius pacientus? „Tai svarbu žinoti gal tik kai gydai pačius maratonininkus, įvertinant jų patiriamą skausmą – pažeidimas gali būti didesnis nei tokį pat skausmą patiriantiems paprastiems žmonėms“, – atsakė A. Albertjan.
Šaltinis
Freund, W., Weber, F., Billich, C., Birklein, F., Breimhorst, M. and Schuetz, U. H. (2013), Ultra-Marathon Runners Are Different: Investigations into Pain Tolerance and Personality Traits of Participants of the TransEurope FootRace 2009. Pain Practice, 13: 524–532. doi: 10.1111/papr.12039
Image: FreeDigitalPhotos.net