Palinkėjimas Naujiesiems nuo Pauliaus Naujoko: „Viskas prasideda mūsų galvose“
Paulius Naujokas – aktyvistas, visuomenės veikėjas, asmenybės tobulėjimo svetainės „Gyvenimo guru“ įkūrėjas ir pradininkas, taip pat – žaliavalgių kavinės, krautuvėlės ir klubo „Grin Grin“ savininkas. Klaipėdietis mielai sutiko pasidalinti savo sveikos gyvensenos istorija ir prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“.
Prasidėjo nuo populiariosios psichologijos
29-erių metų vaikinas pasakoja, jog prieš 6-7 metus įvyko pirmasis lūžis jo gyvenime, privertęs susimąstyti. „Buvo kaip tik populiariosios „popsinės“ psichologijos bumas, o aš tuo metu išgyvenau skaudžias skyrybas ir šis duetas privertė pasiimti į rankas tokias knygas, kurių anksčiau net nebūčiau skaitęs. Skaitant šias knygas vieną po kitos, atsirado daugiau pozityvių minčių, kitoks pasaulio suvokimas, pradėjau domėtis bei lankyti jogą. Atsirado savistaba, poreikis stebėti save bei kitus aplinkoje, savo bei aplinkinių žmonių savijautą. Tuomet gyvenau Vilniuje, kuriame ekologija, joga, vegetarizmas ir kiti sveikos gyvensenos principai jau buvo įsibėgėję. Persikėlus gyventi į Klaipėdą, jautėsi ryškus skirtumas – Klaipėdoje trūko judėjimo, žinių, paskatinimo. Taip ir kilo idėja įkurti internetinę svetainę „Gyvenimo Guru“, kurioje būtų talpinama informacija, rengiami seminarai klaipėdiečiams, būtų sukurtas sveikatinimo socialinis judėjimas Klaipėdoje. Tačiau visa ši veikla neapsiribojo uostamiesčiu, ir dabar galime pasidžiaugti, jog „Gyvenimo Guru“ išplito visoje Lietuvoje“ – džiaugiasi visuomenininkas.
Iš pradžių mintys – paskui mityba
Pašnekovas tikina, jog viskas prasideda galvoje. „Pradėjus gyventi kitaip, su kitokiomis mintimis, natūraliai atsirado savistaba. Stebėdavau, koks aš būnu išgėręs, koks būnu blaivas. Tada natūraliai kyla klausimas: o koks aš esu iš tikrųjų? Taip palengva, natūraliai, praėjo potraukis alkoholiui. Sekanti buvo mėsa, – šypsosi Paulius, – atsisakęs mėsos, pradėjau visiškai kitaip jaustis, atsirado energijos. Dėl mitybos aplinkiniai reaguoja paprastai – aš neaiškinu kitiems, tiesiog susitaikau, kad tai kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Todėl ir man niekas negali aiškinti. Na, o dėl alkoholio nevartojimo, tai tenka susilaukti pastabų, nusistebėjimo. Ypač jeigu einame su draugais į klubą pasišokti, tai bendroji nuomonė tokia: negeri, vadinasi, vartoji narkotikus, – juokiasi pašnekovas. – Visgi visi pokyčiai kiekvienam turi ateiti savaime. Informacijos ir savo nuomonės kitam žmogui neįgrūsi. Kiekvienas žmogus turi savus pojūčius ir poreikis keistis turėtų ateiti savaime“, – tikina aktyvistas.
Paklaustas, ar pastebėjo kokių nors sveikatos pokyčių pradėjus sveikai gyventi, klaipėdietis atvirauja: „Anksčiau nuolatos kankindavo bėrimas jaunatviškais spuogais. Pakeitus mitybą, oda po truputį susitvarkė, paskaistėjo. Taip pat susireguliavo svoris – kažkada studentavimo laikais leidau sau sverti net 100 kilogramų, – juokiasi vaikinas, – o nuo tų laikų nukritus 18-ai kilogramų – savijauta nepalyginama. Žinoma, ir imunitetas sutvirtėjo – per ketvertą metų sirguliavau gal kartą ar du“.
Judėjimas – privalomas
Paulius tvirtina, jog ankstesnio gyvenimo būdo su šiandieniniu net nėra ko lyginti. „Anksčiau sėsdavau į automobilį, nuvažiuodavau į paskaitas, vakare prasėdėdavau prie kompiuterio ar televizoriaus. Tokiam gyvenimo būdui kelios valandos, praleistos sporto salėje, didelės įtakos nepadarydavo. Šiuo metu turiu tris darbus, nuolat sportuoju, daugiau judu ir mažiau naudojuosi automobiliu. Taip pat lankau teatro būrelį – fantastiškas dalykas“, – džiaugiasi pašnekovas.
Aktyvus vaikinas pasakoja dirbantis daug darbų vienu metu, bet tuo tik džiaugiasi. „Juk pilkosios smegenų ląstelės irgi turi padirbėti. Mano šiandieninė veikla verčia priimti sprendimus, mąstyti apie galimus variantus, domėtis verslu Lietuvoje. Kartais darbo metu iškyla daugybę aktualių klausimų iš skirtingų veiklos sričių – tai tikra proto mankšta.
Streso atsikratymui – paleidimo metodikos
Užimtas vaikinas pasakoja, jog išlaikyti harmoniją gyvenime pagrindinis trukdis yra stresas. „Stresui atsikratyti aš naudoju streso paleidimo metodikas: kai pajutus kylančią įtampą giliai įkvepiu – ir su iškvėpimu susikaupusį stresą paleidžiu. Reikia nesusitapatinti su blogais jausmais, reikia įsivaizduoti, jog stresas – tai nesi tu. Tai tik išorinis jausmas. Taip vizualizavus ir materealizavus savo būsenas, galima jas paleisti“.
Verslininkas pasakoja, jog panašias technikas taiko ir darbų piko metu. „Kai nebežinai, nuo kurio darbo pradėti, arba negali priimti svarbaus sprendimo, geriausia yra išeiti, pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru arba pabūti ramioje patalpoje bent 10 minučių. Poveikis toks, lyg save perkrautum. Tada gali vėl dirbti ir situacijos išsisprendžia daug lengviau ir paprasčiau“.
Nauji metai – kitu kampu
Artėjančių Naujųjų metų proga Paulius linki į viską pažvelgti kitu kampu. „Žmonėms yra įskiepyta vienokia nuomonė, tačiau tik nedaugelis sąmoningai renkasi paieškoti informacijos kitokiu kampu – ne pagal nusistovėjusias visuomenės normas. Kodėl nepabandyti bent laikinai maitintis sveikai? Pamačius, kokį poveikį tai padarys organizmui, bus žymiai lengviau. Visur ir visada svarbiausias yra pirmas žingsnis ir patyrimas. Paklauskite savęs, kodėl yra sukurti vaistai nuo persivalgymo? Atsakymas paprastas: kad gavus didžiulį maisto kiekį, nesutriktų skrandžio funkcijos, bet argi ne lengviau tiesiog tiek daug nevalgyti? Kodėl, tik pakilus temperatūrai, geriami vaistai jai numušti? Argi tai ne organizmo reakcija į tai, jog jis kovoja su infekcija? Ar sutinkate, kad alkoholis yra nuodai? Tad kodėl vis tik jį vartojate? Linkiu visiems užduoti sau panašius klausimus, kurie priverstų susimąstyti ir atrasti elementarius atsakymus, nes atsakius į juos, tikiu, jog papildysite sveikuolių gretas“, – sako Paulius Naujokas.
Taip pat jis prideda asmeninį palinkėjimą: „Viskas prasideda mūsų galvose, o baigiasi mūsų širdyse. Linkiu Jums, kad kiekviena Jūsų metų diena būtų šilta ir laiminga. Mylėkite save ir kūną, kuriame gyvenate, mylėkite aplinkinius ir gamtą. Pasaulis nuostabus, tiesiog nusišypsokite ir būkite sveiki bei laimingi“.
Straipsnis parengtas vykdant 2013-ųjų – Sveikatingumo metų sveiko gyvenimo pavyzdžių projektą „Aš – už sveiką Lietuvą“.
Evelina Valiulytė,
sveikuoliai.lt
Image: FreeDigitalPhotos.net