Sukūrė produktą, kuris išgelbės dūstančius mieste
Lietuviai pirmieji pasaulyje sukūrė produktą, skirtą dviratininkams apsisaugoti nuo oro taršos didmiesčiuose. „Lungard“ – tai ant šalmo montuojamas oro filtras. Šis įrenginys filtruoja orą ir pučia jį vartotojui prie nosies ar burnos.
Anot produkto kūrėjų, užterštų didmiesčių gyventojams įrenginys suteiks galimybę kvėpuoti švariu oru, kurį jie palygino su esančiu Prancūzijos Alpių regiono miesteliuose. „Lungard“ taip pat turės sąsają su mobiliuoju telefonu bei pateiks vartotojui informaciją apie oro užterštumo lygį, kvėpavimo statistiką bei neįkvėptų kietųjų dalelių kiekį.
Pasak įrenginio kūrėjų, dviratininkai yra ypač jautri oro užterštumui populiacijos grupė, nes dėl fizinio krūvio jie vidutiniškai įkvepia keturis kartus daugiau oro tam pačiam nukeliautam atstumui, palyginti su automobilio keleiviais. Skirtingai nei įprasta manyti, užterštas oras sukelia ne vien kvėpavimo takų, tačiau ir kraujagyslių ligas, ypač didina infarkto riziką: 1 iš 8 mirčių pasaulyje yra siejama su oro užterštumo sukeltais negalavimais.
Vien JAV nuo oro užterštumo sukeltų negalavimų kasmet miršta kelis kartus daugiau žmonių nei yra žuvusių visose valstijų autoavarijose.
„Tikslinės „Lungard” rinkos šalys yra tos, kur oro užterštumas yra didelis: Kinija, Japonija, Taivanas ir kt. Šiuo metu dviratininkai, kurie gyvena tose šalyse, norėdami išvengti taršos poveikio sveikatai naudoja kaukes arba respiratorius. Mūsų produktas, priešingai nei kaukės, nedengia žmogaus veido, leidžia jam laisvai kvėpuoti bei nesukelia prakaitavimo problemų“, - sakė produkto kūrėjas Erikas Kneižys.
Jis GRYNAS.lt papasakojo, kaip gimė idėja sukurti tokį įrenginį. „Vieną vasaros dieną važiavau dviračiu Vilniaus gatve ir supratau, kad kvėpuoju ne itin švariu oru, jaučiau negerą kvapą. Internete ieškojau informacijos, kaip galima nuo to apsisaugoti ir pamačiau, kad didžioji dalis žmonių skundžiasi respiratorių nepatogumu, o alternatyvų jiems neradau. Kiek darėme tyrimų, tokio produkto pasaulio rinkoje dar nėra. Apskritai, šis produktas gali būti naudojamas ir Lietuvos miestuose.“
Jau yra sukurtas ir ištestuotas pirmasis „Lungard“ prototipas. Atliktos kompiuterinės aerodinamikos simuliacijos rodo, kad įrenginys yra panašaus efektyvumo kaip respiratoriai, o tam tikrais atvejais ir didesnio. Nors produktas labiau orientuotas į Azijos bei vakarų šalis, oro užterštumo problema aktuali ir Lietuvoje.
„Kuo labiau gilinamės, tuo aiškiau suvokiame, kad užterštumo problema labai aktuali ir mūsų šalyje, tiesiog kol kas ji yra ignoruojama. Mažai kas žino, kad Vilniuje dažną vasaros dieną kietųjų dalelių kiekis ore viršija nustatytas normas“, - teigė E. Kneižys, pridėjęs, kad rinką sukurtas produktas pasieks anksčiausiai po metų.
Birutė Davidonytė
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net