VMVT kontroliuos su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų gamintojus bei tiekėjus
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuo š. m. liepos 1 d. pradeda vykdyti su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų rinkos priežiūrą bei kontrolę. Šias funkcijas VMVT perėmė iš Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos. Iki šiol VMVT specialistai kontroliavo tik gamintojų ir maisto tvarkymo subjektuose naudojamus su maistu besiliečiančius gaminius bei medžiagas.
Gamintojai ir tiekėjai turi pateikti duomenis
VMVT parengė tvarką, pagal kurią su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų gamintojai, taip pat tiekėjai, iki š. m. gruodžio 31 d. VMVT teritoriniams padaliniams turi pateikti informaciją apie vykdomos veiklos pobūdį, kontaktinius duomenis, produktų grupės asortimentą ir kt.
Remiantis šiais duomenimis bus sudarytas su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų gamintojų bei tiekėjų sąrašas, kurio iki šiol Lietuvoje nebuvo. Šis sąrašas bus viešas ir visiems prieinamas VMVT internetinėje svetainėje http://vmvt.lt/fcm/index.php.
„Subjektų registravimas leis efektyviau kontroliuoti su maistu besiliečiančias medžiagas ir gaminius atgabentus tiek iš Europos Sąjungos, tiek iš trečiųjų šalių (Ukrainos, Rusijos, Kinijos, Honkongo ir kt.), nes bus identifikuoti tokių gaminių tiekėjai“, - sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kolkaitė.
Į viešai prieinamą VMVT sąrašą įtraukti gamintojai ir tiekėjai bus tikrinami siekiant įvertinti, ar tose įmonėse yra įgyvendinami visi Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų reikalavimai, reglamentuojantys su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų saugą. Bus tikrinama, ar įmonėse įdiegta gera gamybos praktika ir vykdoma savikontrolė. Valstybinės kontrolės dažnumas bus vykdomas atsižvelgiant į rizikos vertinimą.
Mažės našta verslininkams
A. Kolkaitė pabrėžia, kad VMVT perėmus su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų rinkos priežiūrą bei kontrolę, mažės našta verslininkams. VMVT teritorinių padalinių inspektoriai tikrindami prekybos įmones, tuo pačiu metu įvertins, ar tinkamai paženklinti gaminiai, skirti sąlyčiui su maisto produktais, kontroliuos jų atsekamumą, laikymo sąlygas, saugą, kokybę ir kt., todėl verslininkai bus rečiau kontroliuojami skirtingų institucijų.
Pasak A. Kolkaitės, su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų laboratoriniai tyrimai, kaip iki šiol, bus atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Dažniausiai su maistu besiliečiantiems gaminiams ir medžiagoms atliekami šie tyrimai: bendra migracija į įvairias modelines terpes, tyrimai dėl sunkiųjų metalų kiekio, jusliniai tyrimai ir kt.
Image: FreeDigitalPhotos.net