cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif

Kad kraujospūdis – labai svarbus mūsų organizmo sveikatos ir geros savijautos rodiklis, tikriausiai žinome visos. Jei jis per didelis ar per mažas, apie gyvenimo kokybę galime tik pasvajoti. Šį kartą pakalbėsime apie mažą kraujospūdį, kuris paverčia mus tarsi miegančiosiomis gražuolėmis.

Jeigu rytais svaigsta galva, negalite praplėšti akių, jaučiatės tokia pavargusi, tarsi iš vakaro būtumėte tampiusi maišus bulvių, ir svajojate tik apie tai, kaip kone visą dieną prasivolioti lovoje, gali būti, kad jus kamuoja mažas kraujospūdis, arba hipotenzija. Tai tokia organizmo būklė, kai sistolinis (viršutinis) kraujospūdis neviršija 100 milimetrų gyvsidabrio stulpelio, o diastolinis (žemutinis) būna 60 milimetrų gyvsidabrio stulpelio.

Vieni žmonės mažą kraujospūdį turi nuo gimimo. Su tuo jie jau seniai susigyvenę, ir kiekvienas duotų naudingų patarimų, kaip pakelti organizmo tonusą. Kitus hipotenzija užklumpa netikėtai dėl kokių nors priežasčių, todėl ji vadinama laikinąja. Tokią gali sukelti kai kurios profesinės ligos (pavyzdžiui, laikina hipotenzija serga daugelis sportininkų – taip jų organizmas reaguoja į nuolatinį fizinį persitempimą), taip pat jautrumas elektromagnetiniam spinduliavimui, triukšmui arba kokia nors negalia (sutrikusi kraujotaka, širdies nepakankamumas, įvairios lėtinės ir ūmios infekcinės ligos, išsiderinusi hormonų veikla, organizmo pokyčiai dėl senatvės).

Pasak medikų, tokiu atveju gydoma ne pati hipotenzija, o šalinamos ją sukėlusios priežastys. Hipotenzija – nemaloni liga, mat dėl sumažėjusio venų veiklumo sulėtėja kraujo apytaka ir bendrasis organizmo tonusas. Taip pat gali kamuoti nemiga, sąnarių skausmai, sutrikti širdies veikla, kartais atsirasti nepaaiškinamas dirglumas, emocinis nestabilumas, šalti galūnės. Mažą kraujospūdį lydintis negalavimų sąrašas nemažas, tiesa? Kad ir kaip būtų, pasiguoskite bent tuo, kad žmonės, kuriuos vargina mažas kraujospūdis, rečiau serga inkstų, širdies ligomis, taip pat jiems mažesnė infarkto rizika.

Kaip galite sau padėti
  • Hipotonikams medikai pataria: jei norite pakelti gyvybinį organizmo tonusą, keiskite gyvenimo būdą. Tinkamas fizinis krūvis, vandens procedūros, sveika mityba turėtų sušvelninti negalavimus.
  • Išsirinkite jums tinkančią sporto šaką, pavyzdžiui, greitą ėjimą, bėgimą ristele, plaukimą ar paprasčiausią rytinę mankštą gryname ore. Fizinis krūvis stiprina kraujagysles ir didina sumažėjusį kraujospūdį. Po mankštos patartina išsimaudyti po kontrastiniu dušu ir pamasažuoti kūną šiurkščiu rankšluosčiu ar šepečiu – suaktyvės kraujotaka.
  • Sergantiesiems hipotonija rekomenduojama valgyti 4–5 kartus per dieną mažomis porcijomis. Valgykite produktų, kuriuose daug geležies, folio rūgšties, vitamino C. Pagelbės ir sūrus sumuštinis, mat druska taip pat kelia kraujospūdį.
  • Atminkite, kad arterinį kraujospūdį didina ne tik kava, bet ir stipri juodoji arbata. Gėrimus galite pasaldinti šaukšteliu medaus arba užkąsti juoduoju šokoladu – dažniausiai hipotonija būna susijusi su nedideliu gliukozės kiekio sumažėjimu kraujyje.
Verta žinoti
  • Atminkite, kad arteriniam kraujospūdžiui įtakos turi mityba, gyvenimo būdas, emocinė būsena – pastebima, kad per mažas kraujospūdis dažniausiai vargina nepasitikinčius savo jėgomis, uždarus žmones, kurie vengia atsakomybės. Pasak sveikos gyvensenos šalininkų, teigiamos emocijos ir poilsis ne tik mažina padidėjusį arterinį kraujospūdį, bet ir normalizuoja mažą kraujospūdį.
  • Alternatyviosios medicinos šalininkai siūlo išmėginti gyvūnų terapiją. Žinoma, ši gydymo metodika nepakeis įprastinio gydymo, bet gali pagelbėti. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės, laikantys naminius gyvūnus, gyvena 4–5 metais ilgiau už tuos, kurie jų neturi. Ne paslaptis, kad šuns glaustymasis mažina kraujospūdį, o glostant augintinį lėtėja šeimininko širdies susitraukimų dažnis, kvėpavimas tampa tolygus, mažėja raumenų įtampa, gerėja virškinimas. Katės gydo ir garsu: 27–47 hercų dažnio (tokiu garso diapazonu murkia šie gyvūnai) garsai teigiamai veikia nervų sistemą, gerina kraujotaką, normalina kraujospūdį ir širdies ritmą.
  • Mažą kraujospūdį turinčius žmones smarkiai veikia metų laikų bei orų pokyčiai, jų organizmas neigiamai reaguoja ir į atmosferos slėgio, temperatūros, oro drėgnumo pokyčius. Tikinama, kad geriausiai hipotonikai jaučiasi šaltomis dienomis. Paros rimtas taip pat svarbu – gyvybinis organizmo tonusas padidėja tik vakarop. Beje, sumažėjusiu kraujospūdžiu dažniausiai skundžiasi moterys, vyrai hipotonija serga kur kas rečiau.
Jeigu svaigsta galva
  • Nepulkite saujomis ryti piliulių nuo širdies, kaip daro daugelis vyresnio amžiaus žmonių. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, nitroglicerinas, kraujospūdį gali dar labiau sumažinti.
  • Jeigu dažnai jaučiatės taip, lyg alptumėte, po ranka turėkite buteliuką rozmarinų, kamparo ar mėtų eterinio aliejaus – stimuliuoja galvos smegenų veiklą ir padeda normaliai širdies veiklai.
  • Užuot sėdėjusi, atsigulkite – būnant horizontalioje padėtyje, į smegenis priteka daugiau kraujo.
  • Kad išvengtumėte rimtų negalavimų, labai svarbu įprasti nuolat matuoti kraujospūdį rytą ir vakare.
Kas dar galėtų padėti

Tiesa, prieš imantis bet kokių priemonių, būtina išsiaiškinti, kokios mažo kraujospūdžio priežastys. Jeigu hipotonija susijusi su organiniais nervų sistemos pakitimais arba somatine patologija, jos riziką mažinti galima tik aktyviai gydant ligą. Kitais atvejais ir kaip profilaktikos priemonės gali padėti:

  • FITOTERAPIJA. Hipotonijai gydyti ir jos profilaktikai nuo senų laikų pasitelkiami vaistiniai augalai, pavyzdžiui, ženšeniai, kalnų arnikos, ginkmedžių lapų tinktūra.
  • AROMATŲ TERAPIJA. Hipotonija sergantiems žmonėms rekomenduojami eteriniai pušų, bazilikų, mėtų, rozmarinų aliejai. Jie teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, ramina nervus.
  • GALIMA IŠBANDYTI IR AKUPUNKTŪRĄ. Ją atliekant aktyvinami tam tikri taškai, kurie gerina kraujagyslių tonusą, širdies veiklą, reguliuoja vegetacinę nervų sistemą, ir taškai, kurie apskritai veikia kraujodaros sistemą ir kraujo kokybę.
  • HOMEOPATIJA. Hipotonijai gydyti klasikinės homeopatijos specialistas gali skirti konstitucinį arba genetinį homeopatinį vaistą, kuris harmonizuotų visų organizmo sistemų veiklą, taip pat ir kraujospūdį.

Informacija iš:

Jei vargina mažas kraujospūdis

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?
masks
7 svarbūs faktai apie vitaminą D
masks
Atostogos moksleiviams – ne tik džiaugsmo, bet ir nerimo laikas: kaip jiems padėti?