cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Kvercetinas: nepakankamai vertinamas antioksidantas šaltuoju metų laiku

Kas yra kvercetinas?

Kvercetinas yra augalinės kilmės pigmentas, priklausantis flavonoidų grupei. Jis suteikia spalvą daugeliui vaisių ir daržovių, tačiau mokslininkų dėmesį patraukė ne tik dėl to. Kvercetinas saugo augalus nuo įvairių aplinkos sąlygų, tokių kaip vėjas, lietus, ir sausra. Pastaraisiais dešimtmečiais mokslininkai atrado, kad kvercetinas turi stiprių antioksidacinių savybių, kurios gali būti naudingos ir žmonėms.

Kvercetino nauda sveikatai

1. Stiprus antioksidantas: Kvercetinas yra vienas stipriausių antioksidantų, padedančių organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais. Laisvieji radikalai gali pažeisti ląsteles ir sukelti lėtinį uždegimą, kuris yra daugelio sunkių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, priežastis. Kvercetinas padeda sumažinti lėtinius uždegimus, stiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo bakterijų ir virusų. Daugiau informacijos apie antioksidantus galite rasti ECOSH tinklaraštyje>

2. Priešuždegiminės savybės: Nors uždegimas yra natūrali organizmo reakcija kovojant su infekcijomis, lėtinis uždegimas gali pakenkti sveikatai. Tyrimai rodo, kad kvercetinas gali sumažinti lėtinį uždegimą, padėti sergantiems reumatoidiniu artritu ir kitomis lėtinėmis ligomis.

3. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija: Kvercetinas padeda sumažinti aterosklerozės riziką, mažina kraujospūdį ir blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Tyrimai parodė, kad kvercetinas gali reikšmingai sumažinti kraujospūdį tiek pelėms, tiek žmonėms, todėl jis gali būti naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

4. Alergijos simptomų mažinimas: Tyrimai parodė, kad kvercetinas gali blokuoti kai kuriuos fermentus, dalyvaujančius alerginėse reakcijose, taip sumažindamas alergijos simptomus. Ši savybė teikia daug vilčių, tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.

5. Senėjimo proceso lėtinimas: Kvercetinas padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų pažaidos, taip lėtindamas senėjimo procesus. Jis taip pat gali padėti užkirsti kelią degeneracinėms smegenų ligoms, tokioms kaip Alzheimerio liga ar demencija.

6. Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas: Kvercetinas gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje, apsaugodamas nuo gliukozės koncentracijos šuolių ir cukrinio diabeto vystymosi.

Kaip gauti kvercetino?

Žmogaus organizmas pats kvercetino negamina, todėl jo turime gauti su maistu. Kvercetino gausu šiuose produktuose: paprikose (ypač geltonose ir žaliose), brokoliuose, šparaguose, česnakuose, pomidoruose, lapiniuose kopūstuose, obuoliuose, raudonosiose vynuogėse, miško uogose, kaparėliuose, žaliojoje ir juodoje arbatoje.

Ypač daug kvercetino yra svogūnuose, kurių kilogramas gali turėti apie 300 mg šios medžiagos. Reikia žinoti, kad kvercetinas kaupiasi vaisių ir daržovių paviršiuje bei žievelėse, o ekologiški produktai turi didesnį kvercetino kiekį.

Kvercetinas kaip maisto papildas

Jei su maistu negaunate pakankamo kvercetino kiekio, galima vartoti maisto papildus. Tai ypač svarbu žiemą, kai organizmui reikia daugiau antioksidantų kovai su virusais ir bakterijomis.

Išvados

Kvercetinas yra stiprus antioksidantas, turintis daug naudingų savybių. Jis padeda kovoti su lėtiniu uždegimu, stiprina imuninę sistemą, mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, ir gali netgi sulėtinti senėjimo procesus. Todėl verta įtraukti kvercetino turinčius maisto produktus į savo mitybos racioną, ypač šaltuoju metų laiku.


Image: freepik

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
RASFF sistema. Kaip sužinome apie nesaugius maisto produktus?
masks
Imunitetui palankūs prieskoniai ir žolelės: kas padeda išvengti peršalimo?
masks
7 svarbūs faktai apie vitaminą D