Žolelių arbatas žmonės vartojo ir jų gerąsias savybes žinojo jau gilioje senovėje. Senovės žiniuoniai jau tada žinojo, kad jei ieškosi vaistų- aplink jų rasi galybę. Juk mus supa didžiulė gamtos vaistinė. Galvojama buvo apie gausybę augalų, kuriuos stebėdami, ragaudami, tirdami, nustatė teigiamą poveikį esant organizmo sveikatos pablogėjimui.
Žmogus dažniausiai ir greičiausiai pajunta persišaldymą, pasireiškiantį dar ir kosuliu. Todėl bene daugiausiai nustatyta augalų, veikiančių kosulį ir gelbėjančių papuolusįjį į tokią nemalonią būseną.
Nuo seno atsikosėjimui pagelbėti vartojamos vaistinės žolelės. Tam puikiai tinka saldymedžių šaknys, pušų pumpurai, čiobrelių žolė, šeivamedžių žiedai, pankolių vaisiai. Augaluose esančios gleivės arba dėl veikliųjų medžiagų poveikio išsiskyręs sekretas padengia burnos, gerklės gleivinę ir sumažina jos dirglumą, ramina varginantį kosulį ir padeda atsikosėti. Žinoma, kad žolelių mišiniai kompleksiškai veikia žmogaus organizmą, o racionaliai suderinti augalai gali sustiprinti teigiamą veikimą, sumažinti nepageidaujamas reakcijas.
Kosulį veikiantys augalai gali veikti ir centrinę, ir periferinę kosulio reflekso dalį. Atsikosėjimui lengvinti nuo seno vartojami augalai gali pagelbėti ir esant kitoms problemoms, bet geriausiai žmonės juos žino kaip atsikosėjimą veikiančius. Vandeninėje saldymedžių šaknų ištraukoje esantys saponinai, ypač glicirizo rūgštis, palengvina atsikosėjimą. Ji skystina kvėpavimo takų sekretą ir skatina jo pasišalinimą kosint, sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimu. Glicirizo rūgštis taip pat slopina virusų dauginimąsi. Ištraukoje esantys flavanoidai naikina bakterijas ir grybelius. Daugelis iš mūsų prisimename aromatingą čiobrelių arbatą su medumi, kurią nuo kosulio ir peršalimo gerdavome vaikystėje. Gydomosios čiobrelių savybės žinomos nuo antikos laikų. Čiobrelio veikliosios medžiagos veiksmingai slopina kosulį ir gerina atsikosėjimą. O svarbiausias jo eterinio aliejaus komponentas - timolis pasižymi stipriomis antiseptinėmis ir dezinfekuojamosiomis savybėmis.
Pušų pumpurai vartojami kvėpavimo organų ligoms gydyti, jie skatina šlapimo išsiskyrimą, palengvina atsikosėjimą. Iš spyglių ekstrakto daromos gydomosios vonios. Pumpurų nuoviras vartojamas nuo bronchito, reumato, vandenės, tulžies išsiskyrimui skatinti, o jų spiritinis antpilas geriamas nuo tuberkuliozės. Pumpurų nuoviro garai gali būti inhaliuojami.
Prakaitavimui skatinti ir toksinams šalinti tinka vienų arba kartu su kitomis žolelėmis šeivamedžio žiedų užpilas. Pajutus peršalimo požymius ir prasidedant kosuliui naudinga gerti Bronchoherba forte su pušų pumpurais ar su saldymedžių šaknimis žolelių arbatas.
Rinkitės Jums patogią pakuotę – filtro pakeliais arba birią arbatą.