cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Maistas, kuris padeda spręsti laikinas sveikatos problemas

Nors maistas – ne vaistas, visi žinome, kaip svarbu tinkamai maitintis. Tam, kad sveikata būtų kuo geresnė, o mes jaustumėmės žvalūs, energingi ir jauni. Ilgiau, nei įprasta, negalite užmigti, jaučiate nuotaikų kaitą, vargina PMS ar siaubingai pučia pilvą? Prieš praverdami gydytojo kabineto duris, užmeskite akį į savo šaldytuvą. Gal turite idealių produktų vienam ar kitam sveikatos sutrikimui pašalinti?

Šviežias, per daug neapdorotas maistas yra vienas geriausių sveikatos garantų. Jis padeda vykti įvairioms biologinėms funkcijoms mūsų organizme, o ne apsunkina jas. Dar daugiau, svarbu ne tik ką valgome, bet ir kokio dydžio porcijos, kokiu metu valgome ir kaip dažnai. Yra įvairių sveikatos sutrikimų, kai vieni maisto produktai rekomenduojami labiau už kitus. Tad aptarkime kelias sveikatos problemas ir raskime tinkamiausią sprendimą iš maisto raciono.

Pilvo pūtimas

Kai jaučiamės išpampę it balionai, retai norime valgyti.  Tačiau daug vandens turtingi melionai, agurkai, arbūzai, salierai išstumia susikaupusias dujas, gerina žarnyno motoriką.

„Maistas ir nuotaika“ autorė dietologė Elizabet Somer pasakoja:  „Cheminis elementas natris mums būtinas, norint išgyventi. Tačiau dažniausiai natrio mes suvartojame per daug. Mūsų kūnas sulaiko vandenį tam, kad natris būtų praskiestas ir jo koncentracija mažėtų. Valgant produktus, turinčius daug vandens, efektyvėja praskiedimo procesas, organizmas lengviau išskiria paties vandens ir natrio perteklių“.

Pilvo pūtimas signalizuoja ir apie sutrikusią žarnyno veiklą. Jei pilvą pučia nereguliariai arba iškart po maisto, į pagalbą stverkite vaisių papają. Papaja atnaujina virškinamojo trakto veiklą dėl joje esančio natūralaus fermento papaino. Papainas skatina baltymų ir kitų maisto medžiagų virškinimą. Pabandykite labai skanų ir žarnynui „draugišką“ kokteilį iš sutrintos papajos, ananaso (jame taip pat yra virškinimo fermentų) ir sojų pieno.

Saikingas skaidulų kiekis taip pat aktyvina žarnyno motoriką, padeda maistui judėti virškinamuoju traktu, reguliariai tuštintis.

Nuotaikų kaita

Žmonės, kurie rytais pakilę iš lovos papusryčiauja per valandą ar dvi, yra stabilesnės nuotaikos likusią dieną, darbingesni, geba geriau įsiminti informaciją.

Britų mokslininkai nustatė, kad tie, kurie nepusryčiauja, prasčiau įsimena, mokosi, jau vidurdienį jaučiasi pavargę ir mieguisti.

Optimalu pusryčiams suvalgyti ką nors iš viso grūdo produktų, kad organizmas ir smegenys palaipsniui būtų aprūpinami gliukoze. Reikalingi ir baltymai – jie ilgesniam laikui numalšins alkį, padės palaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje. Taip pat siūlomi antioksidantų turintys vaisiai ar daržovės.

Pavyzdžiui, rekomendacijas atitinka viso grūdo bandelė ar duona su skaidulomis, mažo riebumo pienas ir įvairūs mėgstami vaisiai.

Mažiau žinomas mikroelementas selenas stabilizuoja nuotaiką ir emocijas, gali padėti kovoti su prislėgta būsena, depresija. Taip yra todėl, kad selenas būtinas skydliaukės hormonų gamybai. Žinia, skydliaukės hormonai atsako ir už metabolizmą, ir už gerą nuotaiką. Per daug seleno nereikia, – pakanka 55 mikrogramų per dieną. Tokią paros norma tikrai gausite į valgiaraštį įtraukę brazilietiškus riešutus, tuną, kiaušinius, liesąją kalakuto dalį.

Odos problemos

Spuogai, aknė, veido uždegiminiai procesai vargina ne vieną. Nors vien tik mitybos reguliavimu įveikti rimtas odos problemas gali būti sunku, savo valgiaraštį peržiūrėti būtina. Venkite didelį glikeminį indeksą turinčių produktų, riebaus maisto. Taip pat valgykite kuo daugiau… svogūnų. Antioksidantai ir sieros junginiai, esantys svogūnuose, mažina uždegiminius odos procesus, padeda išvengti aknės. Daktaras dermatologas Valoris Trelor iš Masačiusestso parašė knygą „Švarios odos mityba“. Joje atskleidžiama, kad siera, esanti svogūnuose, svogūnų laiškuose ir poruose, skatina detoksikuojančios molekulės, gliutationo, išsiskyrimą. 2011 m. įrodyta, jog problemišką odą turinčių žmonių organizme per mažai gliutationo.

Gliutationas geriausiai pasisavinamas, jei produktai yra  švieži, mažai apdoroti. Tad prisipjaustykite svogūnų laiškų į mėgstamas salotas ar trumpai apkepinkite svogūną ir juo pagardinkite mėgstamą padažą.

Gliutationo gamybą skatina ir B grupės vitaminų bei folio rūgšties turintis maistas (rupi duona, rudieji ryžiai, ankštinės kultūros, kepenėlės).

Dažnai keliaujantiems lėktuvu

Nėra jokio noro ar malonumo praleisti kelias dienas bandant aklimatizuotis svetimoje šalyje, jei išvyka trunka, tarkim, savaitę. Tačiau yra puikus būdas išvengti nepageidaujamų galvos skausmų, dirglumo, virškinimo sutrikimų, keliaujant į tolimesnę šalį. Nevalgykite kelias valandas prieš pasiekiant kelionės tikslą, o pasiekus svečią šalį, pabandykite išlaukti ryto vietiniu laiku. Dienos metas, kai mes valgome, veikia ir mūsų cirkadinį ritmą. Panašiai kaip tamsa signalizuoja mūsų organizmui, kad jau laikas ruoštis miegui, o skaisti ryto saulė pro langą kviečia prabusti. Iki kelionės tikslo likus 3-4valandoms, venkite užkandžių, tačiau gerkite daug skysčių. Pasiekę kelionės tikslą, persukite laikrodį vietiniu laiku ir pabandykite kantriai išlaukti ryto (7-8 val.) vėlgi neužkandžiaudami. Pusryčiams suvalgykite daug baltymų turinčio maisto ir kitą dieną tuo pačiu metu pakartokite baltyminę porciją. Organizmas „įsijaus“ į vietinį laiką ir antrojo ryto pusryčiai duos signalą organizmui įsikrauti energijos.

Sunku užmigti

Visi esame girdėję – nerekomenduojama valgyti kelios valandos iki miego. Dėl geresnės miego kokybės ir, žinoma, liaunesnės talijos. Tačiau gurgiantis pilvas gali neleisti užmigti iki pat ryto. O pusryčiai baigtis didžiuliu persivalgymu.

Protingas patarimas – nuraminti skrandį, o kartu ir nervų sistemą, prieš miegą pusę valandos ar valandą užkrimtus ką nors lengvo, sudaryto iš kompleksinių angliavandenių. Kompleksiniai angliavandeniai, kurių gausu jau minėtuose pilno grūdo produktuose, neleidžia praalkti iki mums užmiegant, neapsunkina skrandžio, padeda palaikyti pastovų cukraus kiekį miego metu ir apsaugo nuo prabudimų naktį. Geriausiai tinka viso grūdo paplotėlis su riekele sūrio, migdolai ar bananai.

Dėl geresnio miego į vakarienės valgiaraštį galite įtraukti ir vyšnių sultis.

Pastebėta, kad kai kuriuose kaimeliuose Europoje žmonės, kurie geria savo sodo vyšnių sultis, miega ilgiau, jų miegas visavertiškesnis. Šviežios, džiovintos vyšnios ar jų sultys turi priešuždegiminių medžiagų, kurios mūsų organizme skatina išsiskirti citokinus. Patys citokinai – imuninės sistemos molekulės, kurios padeda reguliuoti ir su miegu susijusius procesus. Vyšnių minkštime gausu ir melatonino – hormono, kuris organizmui signalizuoja apie miego poreikį.

Moteriški reikalai

Turbūt kiekviena moteris žino tą jausmą, kai ji sunkiai gali atsikelti iš lovos, baisiausiai maudžia ir diegia pilvą, neįmanoma mokytis, dirbti ir norisi aprėkti visus, pasitaikiusius kelyje. Tokie PMS reiškiniai labiau tikėtini esant geležies nepakankamumui.

Mokslininkai ilgai tyrinėjo įvairaus amžiaus moterų valgiaraščius ir nustatė, kad tos moterys, kurios su valgomu maistu gaudavo daugiau nei 20 mikrogramų geležies per dieną, turėjo apie 40 proc. mažesnę riziką patirti PMS simptomus.

Puikus geležies šaltinis, aprūpinantis reikiamu geležies kiekiu per dieną, yra javų dribsniai, ankštiniai produktai (pupelės, lęšiai) bei špinatai.

Kai pavasaris vėl ateis

Jei jūsų oda šviesi ir labai jautri saulei, turbūt žinote, kad apsauginiai kremai su ne mažesniu nei 30 SPF jums pavasarį ar vasarą būtini. Tačiau „jautriaodžiams“ patariama nepamiršti ir vidinės organizmo apsaugos nuo saulės. Tam puikiai tiks karotenoidų turinčios daržovės, vaisiai ar kiti produktai. Karotenoidai apsaugo nuo saulės nudegimų, padeda regeneruoti odą. Betakarotenų gausu morkose, cikorijose ir špinatuose. Kito karotenoido, likopeno, gausu arbūzuose, pomidoruose. Verta atkreipti dėmesį, kad karotenoidų dietos reikia laikytis 10-12 savaičių, mat organizmas šias medžiagas pasisavina palaipsniui ir jos tik po kurio laiko pradeda duoti naudą jam. Atlygis – atsparesnė saulei, apsaugota, linkusi mažiau raukšlėtis oda.

Šaltiniai:
http://www.utsandiego.com/news/2013/Sep/05/eat-healthy-farmers-market/
http://www.health.com/health/article/0,,20698908_7,00.html
The Blood Sugar Solution: The UltraHealthy Program for Losing Weight, Preventing Disease, and Feeling Great Now by Mark Hyman.

Audrė Bartaševičiūtė

Informacija iš:

Maistas, kuris padeda spręsti laikinas sveikatos problemas

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Padėk sau
Skaityti daugiau
masks
Atostogos moksleiviams – ne tik džiaugsmo, bet ir nerimo laikas: kaip jiems padėti?
masks
Kineziterapeutė: žmogus turi judėti ir galvoti apie daromą judesį, kitaip gerų rezultatų nebus
masks
Dėmesio: kitapus ekrano – seksualinis smurtautojas