Atėjus jaukiausioms metų šventėms, o po jų – ir Naujiesiems metams, vėl prisimename pažadus sau. Dalis tų pažadų neabejotinai susiję su mūsų sveikata ar grožiu. Žinoma, viską įgyvendinti ruošiamės po švenčių. Tačiau savo kraujagyslių ir širdies sveikata gana paprastai pasirūpinkite jau nuo šios akimirkos ir visų švenčių metu.
Jei nesate linkęs visiškai keisti gyvenimo būdo, įtraukite į savo valgiaraštį ar į kalėdinį meniu kelis vertingus maisto produktus. Tokius, kurie padeda sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje ir jo sankaupas arterijose, geba natūraliai išvalyti mūsų kraujagysles nuo besiformuojančių aterosklerozinių plokštelių. O tai šiais laikais – ne tik senjorų problema. Padidėjusi cholesterolio koncentracija nustatoma ir neretam trisdešimtmečiui. Širdies ir kraujagyslių ligos taip pat jaunėja.
Kodėl? Vaizdingai tariant, mūsų arterijos – it organizmo upės, kuriomis su krauju į įvairius organus keliauja svarbios mitybinės medžiagos, deguonis. Valgant daug perdirbto maisto (kuriame gausu sočiųjų riebalų, cheminių medžiagų ir toksinų), susidariusi specifinė klampi masė visiškai nepasišalina, dar labiau tirštėja ir užkemša kraujagysles. Kraujagyslių sienelės standėja, randėja. Aterosklerozės vystymuisi įtakos turi ir stresas, vangus gyvenimo būdas, alkoholis, rūkymas, genetika. Bet grįžkime prie ypatingų produktų.
Vertingas vaisius
2013 metų pavasarį kardiologų žurnale „Atherosclerosis“ aprašytas tyrimas, patvirtinęs štai ką: granato vaisius ir sultys gali apsaugoti nuo kraujagyslių kimšimosi įvairiomis riebiosiomis medžiagomis, taip pat ir cholesteroliu. Granatų sultimis buvo girdomos specialiai šiam tyrimui augintos laboratorinės pelytės. Po trijų savaičių pastebėtas aterosklerotinių plokštelių mažėjimas didžiosiose kraujagyslėse, sumažėjo ir pažeistų kraujagyslių skaičius. Lyg to nebūtų gana, patvirtinti ir kiti teigiami vaisiaus poveikiai: oksidacinio streso bei uždegiminių procesų slopinimas. Taip pat - iš dalies sustabdyta lipidų akumuliacija ir makrofagų infiltracija širdies raumenyje, miokardo fibrozė bei patologiniai širdies ritmo pakitimai.
Daugelis apskritai stebisi, kaip tokie paprasti produktai, kaip vaisiai ar daržovės, gali turėti tiek naudos mūsų organizmui. Tam mokslininkai yra paruošę vieną teoriją. Žmogus tūkstančius metų mito vaisiais, daržovėmis ir kitais gamtoje randamais produktais. Šis racionas nesikeitė gana ilgai, tad galiausiai pradėjus vartoti daug sintetinių produktų, įvairios organų sistemos sustreikavo.
Iš tiesų, apie panašią granato naudą buvo kalbėta ir prieš dešimtmetį – remiantis trijų klinikinių tyrimų Izraelyje išvadomis nustatyta, jog kasdien suvalgius po vieną granato vaisių, miego arterijų stenozė per metus sumažėja 29 proc. Įdomu, kad vaisiuje yra enzimų, kurie veikia panašiai kaip dvi pagrindinės vaistų, skirtų kraujospūdžiui mažinti, grupės. Granato enzimai pasižymi angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus savybėmis bei veikia panašiai kaip azoto oksido gamybos aktyvatoriai. Sultyse yra ir punicalagino, kuris mažina spaudimą į arterijų sieneles nepratekant kraujui pro susiaurėjimus.
Kuo svarbios priešuždegiminės, antioksidacinės granato vaisiaus savybės? Plokštelėms formuojantis, vystosi antrinės virusinės ar bakterinės infekcijos. Būtent granatas pasižymi plačiu antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu. Vienas iš būdų, kuomet arterijose besikaupiantys lipidai tampa pavojingi širdžiai, yra tų lipidų oksidacija. Granatas sumažina specifinio fermento, kuris dalyvauja riebalų oksidacijoje, poveikį, veikia kaip natūralus antioksidantas. Tad kalėdinius mandarinus neprošal būtų pakeisti vienu kitu granato vaisiumi.
Vertingas prieskonis
Česnakas – ne tik lietuvių mėgstamas prieskonis, bet ir puikus gamtos padovanotas antibiotikas bei kraujagysles valantis produktas. Rekomenduojama kasdien suvalgyti bent 1-4 skilteles česnako. Tinka ir žalias, ir virtas česnakas. Kaip kam skaniau. Česnaką į valgiaraštį įtraukti yra labai paprasta: įmeskite jo į sriubą, salotas, padažus. Česnakas, kaip vaistas, buvo naudojamas jau žiloje senovėje – tiek peršalimui gydyti, imunitetui stiprinti, tiek įvairioms širdies ir kraujagyslių ligoms. Įrodyta, jog didesni česnako kiekiai (ne mažiau kaip 2,4 g ) kasdien ženkliai sumažina tiek sistolinį, tiek diastolinį kraujospūdį. Be to, reguliarus česnako valgymas blogojo cholesterolio kiekį sumažina 10 proc. bei apsaugo kraujagysles nuo tolesnio plokštelių formavimosi, patologinių kraujagyslių pokyčių.
Pati naudingiausia česnako sudėtyje esanti medžiaga - aliinas, organizme virstantis į aliciną. Dėl alicino česnakas ir turi tokias sveikatai naudingas savybes. Jei dėl stipraus ir ne paties maloniausio aromato nusprendėte česnako kapsulių įsigyti vaistinėje, ieškokite tokių, kurių sudėtyje būtų aliino. Ši medžiaga – alicino pirmtakas, tačiau neturi kvapo tol, kol organizme nevirsta į aliciną.
Vertingos uogos
Raudonosios besėklės vynuogės – puikus karotenoido liuteino šaltinis. Liuteinas ne tik padeda palaikyti gerą regą, bet ir puikiai apsaugo nuo ankstyvosios aterosklerozės. Tyrimai įrodė, jog liuteinas iš raudonųjų vynuogių ypač gelbsti besikemšančioms miego arterijoms. Dažnai nuo šių arterijų prasideda aterosklerozė. Be to, vynuogės sumažina uždegimo požymius. Tokie požymiai atsiranda mažo tankio lipidams prilipus prie arterijų sienelių. Vynuogių sėklų ir odelės ekstraktuose yra ir kitų širdžiai vertingų, kraujagysles valančių medžiagų. Pavyzdžiui, flavonoidas kvercetinas. Kvercetinas veikia kaip antioksidantas, neleidžia blogajam cholesteroliui prilipti prie arterijų sienelių.
Žievelėje randamas resveratrolis – taip pat stiprus antioksidantas. Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, tirpdo kraujagyslines plokšteles. Poveikį stiprina ir sėklose randami procianidai. Pastarieji palaiko kraujagyslių sienelių elastingumą, funkcionavimą.
Gal atsimenate, kaip vienu metu daug dėmesio mokslo ir sveikatos pasaulis kreipė į Viduržemio jūros regiono gyventojų mitybą? Žmonės, gyvenantys šiame regione, rečiau skundžiasi širdies ir kraujagyslių problemomis ar miršta nuo tokių ligų. Įrodyta, jog tam įtakos turi ne tik mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, žuvies bei jūros gėrybių, bet ir geros kokybės raudonasis vynas. Visgi skatinti alkoholio vartojimą nei gražu, nei etiška. Juolab kad vienos raudonųjų vynuogių rūšies sultys turi ne ką mažiau vertingų medžiagų nei iš jų pagamintas vynas. Labrusca arba Concord veislių vynuogių sultys, kaip ir vynas, pasižymi vazodilataciniu poveikiu bei skatina endotelyje gamintis azoto oksidą. Kraujagysles atpalaiduojantis poveikis gali trukti net iki šešių valandų. Stimuliuojant azoto oksido gamybą, kraujagyslės natūraliai išlaikomos elastingos, lanksčios ir sveikos, o kraujospūdis optimalus.
Kiti produktai
Į valgiaraštį verta įtraukti ir viso grūdo maisto gaminių. Juose esanti ląsteliena ne tik gerina medžiagų apykaitą ir virškinimą, bet ir suriša cholesterolį bei pašalina jį iš organizmo. Tokiu pačiu poveikiu pasižymi ir obuoliuose, citrusiniuose vaisiuose, ananasuose esanti ląsteliena – pektinai. Jūrinėse žuvyse esančios omega-3 riebiosios rūgštys bei kalcis padeda natūraliai sureguliuoti kraujospūdį, sumažina blogojo cholesterolio kiekį, slopina jo absorbciją, gali apsaugoti nuo širdies smūgio.
Avokadai, pomidorai, špinatai, alyvuogių aliejus, žalioji arbata, migdolai – taip pat maisto produktai, kuriuos drąsiai galite įtraukti į savo valgiaraštį bei patiekti ant Kūčių ar Kalėdų stalo.
Šaltiniai
Aishah Al-Jarallah, Fatima Igdoura, Yi Zhang, Christine B Tenedero, Elizabeth J White, Melissa E Macdonald, Suleiman A Igdoura, Bernardo L Trigatti. The effect of pomegranate extract on coronary artery atherosclerosis in SR-BI/APOE double knockout mice. Atherosclerosis. 2013 May ;228(1):80-9. Epub 2013 Mar 7.
http://www.naturalnews.com/040951_heart_health_healthy_diet_cardiovascular_disease.html
http://hubpages.com/hub/foods-that-unclog-arteries
http://www.full-health.com/arterial_cleansing.htm
Audrė Bartaševičiūtė
Image: FreeDigitalPhotos.net