Ilgai buvo manoma, kad spanguolių sultys turi medžiagų, kurios apsunkina bakterijų prisijungimą prie šlapimo pūslės sienelių, todėl jos padeda sergant šlapimo takų infekcijomis. Spanguolių sultys buvo rekomenduojamos kaip pagalbinis gydymas greta antibiotikų, o esant lengvoms infekcijos ir kaip pagrindinė gydymo priemonė.
Beveik kaip placebas
Autoritetinga Cochrane biblioteka neseniai paskelbė apžvalgą, kuri rodo, jog spanguolių sulčių efektyvumas minimalus. Didžiulė apžvalga įtraukė 24 tyrimus, kuriuose dalyvavo beveik 5000 ligonių. Šie tyrimai lygino spanguolių sultis su placebu arba alternatyviais gydymo metodais, antibiotikais.
Lyginant spanguolių sultis su placebu nustatyta tik labai menka gydymo efektyvumo tendencija, visi skirtumai buvo statistiškai nereikšmingi. Daug ligonių, įtrauktų į tyrimus, nustojo gerti spanguolių sultis anksčiau laiko, tokios pat neefektyvios buvo ir spanguolių sulčių tabletės bei mikstūros.
Rekomenduoja profilaktiškai
Su šiuo tyrimu jau susipažinusi šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė-Jurgutė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog sutinka su mokslininkų nuomone, kad reikia atlikti daugiau tyrimų norint išsiaiškinti, kokį išties poveikį turi spanguolių sultys šlapimo takų infekcijoms.
„Yra tyrimų, kurie vis dėlto patvirtina, kad spanguolės yra vienintelis augalinis preparatas, kuris padeda šlapimo takų infekcijų profilaktikai. Todėl laukiame daugiau informacijos šiuo klausimu“, – kalbėjo šeimos gydytoja, spanguolių sultis rekomenduojanti pacientams, kurie kenčia nuo besikartojančių šlapimo takų infekcijų.
Šaltinis
Jepson RG, Williams G, Craig JC. Cranberries for preventing urinary tract infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10. Art. No.: CD001321. DOI: 10.1002/14651858.CD001321.pub5.
Informacija iš:
Image: FreeDigitalPhotos.net