Nuodugniausia kada nors atlikta ligų apžvalga parodė, kad pirmą kartą daugiau problemų kyla dėl valgančių per daug, nei dėl valgančių per mažai. Pirmą kartą nutukimas tapo didesne pasauline sveikatos problema, nei maitinimosi trūkumas.
Taip rodo didžiausias kada nors atliktas pasaulio sveikatos būklės tyrimas. Ir tai dar ne viskas. Pasaulinės ligų naštos (The Global Burden of Disease) ataskaitoje – didžiuliame tyrime, vykdytame beveik 500 mokslininkų 50 šalių – dar pažymima, kad pažabojome kai kurias paplitusias infekcines ligas, išgelbėdami milijonus vaikų nuo ankstyvos mirties. Tačiau bendrai paėmus, didesniąją gyvenimo dalį praleidžiame blogos sveikatos ir su negalia.
„Tai nuodugniausias žmonijos sveikatos įvertinimas medicinos istorijoje,“ sako Richardas Hortonas, dirbantis redaktoriumi The Lancet žurnale, paskelbusiameataskaitą praeitą savaitę. Ataskaitoje įvertintas ligų ir mirties priežasčių paplitimas pasaulyje 2010 metais ir palygintas su duomenimis, surinktais nuo 1970 iki 1990.
1990-aisiais metais nepakankamas maitinimasis buvo pagrindinė ligų priežastis, matuojant, pagal prarastus sveiko gyvenimo metus, kuriuos vidutinis asmuo galėtų prarasti dėl ligos ar ankstyvos mirties. Tada aukštas kūno masės indeksas (KMI) buvo dešimtoje vietoje. Dabar nepakankamas maitinimasis nukrito į aštuntą, tuo tarpu per aukštas KMI pakilo į šeštą ligų naštos vietą.
Viršsvoris gali pakelti žmogaus kraujo spaudimą ir sukelti insultą bei širdies ligas; kartu šios dvi priežastys atsako už ketvirtį visų mirčių. Ir problema nėra būdinga vien Vakarams –Vidurio Rytuose, pavyzdžiui, irgi stebimas stiprus KMI padidėjimas.
Bet, nors daugiau mūsų nutukę, gyvename ilgiau Kai kuriose šalyse pokytis buvo milžiniškas – pavyzdžiui, Maldyvuose tikėtina gyvenimo trukmė nuo 1970-ųjų išaugo beveik 30-čia metų. Didelis gyvenimo trukmės pailgėjimas stebimas Bangladeše ir Irane, iš dalies dėl naujų kaimų sveikatos programų.
Ankstyvos vaikų mirties priežasčių – daugiausiai infekcijų, viduriavimo ir gimdymo problemų – eliminavimo progresas stulbinantis. Jaunesnių, nei 5 metų vaikų mirtingumas nuo 1990-ųjų sumažėjo 60 procentų.
Užsachario Afrikoje vis dar aukštas mirtingumo lygis nuo ŽIV ir maliarijos, bet globaliai mirčių nuo infekcinių ligų sumažėjo.
Problemoms, iškylančioms senstant, – raumenų ir kaulų skausmai ir neurologinės negalios – reikalauja dėmesio. Reikia padidinti šių problemų supratimą besivystančiame pasaulyje, sako Irene Agyepong iš Ganos universiteto Akroje. „Turime susitelkti į jas dabar, užuot laukę, kol jos ištiks mus.“
Image: FreeDigitalPhotos.net