cscpharma-tantumverde-202311.jpg
merck-gardasil-top-202407.gif
blog image

Vaikų ligoninės medikai į meningokokinę infekciją stengiasi pažvelgti mokslininkų akimis

Į Vaikų ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyrių greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežtai penkerių metukų mergaitei gydytojai diagnozavo išplitusią meningokokinę infekciją. Mergaitei dar ambulatorijoje buvo pradėtas gydymas, suleista antibiotikų, pradėta lašinti skysčių, tačiau į Vaikų ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyrių pakliuvusi mergaitė jau buvo sutrikusios sąmonės, ištikta sepsinio šoko.

„Pradžia buvo tipiška: aukšta temperatūra iki 40 laipsnių, pilvo, ypač kojų skausmai. Jau ambulatorijoje šeimos gydytoja nustatė būdingus šiai infekcijai požymius. Mergaitę išbėrė per 8 valandas nuo ligos pradžios, o tai reiškė, kad ligos eiga bus sunki, grėsminga gyvybei. Ligos progresavimas tokiais atvejais yra žaibiškas”,  – sako Vaikų ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro direktorė  doc. Virginija Žilinskaitė.

Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje gulinčiai mergaitei atliktas greitas molekulinis tyrimas (PGR) patvirtino meningokokinę infekciją, gydytojai reanimatologai, ne pirmą kartą susiduriantys su panašiais atvejais, ėmėsi intensyvių reanimacijos priemonių. Šiuo metu mergaitės  būklė stabilizavosi, ji jau gali bendrauti su mama.

Vaikų ligoninėje per šiuos metus buvo diagnozuota 19 išplitusios meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų vienas pacientas mirė dėl žaibinės šios infekcijos formos.

Vaikų ligoninės statistiniais duomenimis, per pastaruosius ketverius metus dėl šios pavojingos infekcijos ligoninėje buvo gydyti 94 pacientai, iš jų mirė septyni (apie 7 proc.).

Iš 94 pacientų 60 proc. atvejų išplitusi meningokokinė infekcija buvo diagnozuota nesant bakterinio meningito (smegenų dangalų uždegimo). Tokie ligos atvejai, kai užkratas per kraują staigiai išnešiojamas po visus organus, būna daug sunkesni. Praėjus nuo ligos pradžios 12 valandų, medikų pagalba jau gali būti pavėluota.

Likusiais 40 proc. atvejų, kai liga sukėlė bakterinį meningitą  liga buvo lengvesnė, mirčių pasitaikė tik viena.

„Žinant, kad liga yra mirtina, tai neblogi rezultatai. Jie nesiskiria nuo kitų pasaulio klinikų rezultatų”, – teigia doc. V. Žilinskaitė.

Vaikų ligoninė šiuo metu taiko visus žinomus šiuolaikiškus metodus šiai infekcijai gydyti, gydytojai nuolat mokosi iš užsienio medikų, ypač vertina Didžiosios Britanijos mokslininkų patirtį. Jų tyrimų pagrindu parengtos rekomendacijos, gydymo protokolai.

Meningokokinė infekcija – tai bakterinė infekcija. Ta pati bakterija – meningokokas – gali sukelti ir ryklės uždegimą, ir meningitą, ir sepsį, vadinamąją meningokokcemiją, kartais turinčią žaibinę eigą. Kokia bus ligos forma, labai priklauso nuo vaiko organizmo.

„Labai dažnai,  – sako doc. V. Žilinskaitė, – ši infekcija puola itin sveikus, retai sergančius vaikus. Jų organizmai per daug smarkiai mobilizuoja savo pajėgas tai infekcijai sunaikinti, organizmo atsakas būna per smarkus ir  sunaikina pats save”.

Pasak doc. V. Žilinskaites, šiuo metu tai yra didžioji medicinos problema. Mikrobus sunaikinti nesunku, bet labai sunku prognozuoti, kaip į tai sureaguos organizmas, kokias vidines pajėgas sutelks, kovodamas su infekcija, ar tos pajėgos bus adekvačios, ar nepradės pačios žaloti organizmo.

Vienam vaikui ši bakterija gali sukelti tik nedidelį gerklės peršėjimą, o kitam – žaibinę meningokokinės infekcijos formą. Pastaruoju atveju atsakas laikomas neadekvačiu, organizmas leidžia plisti infekcijai nevaldomai. Tai dažniausiai nulemta genetikos, todėl į genetinius tyrimus dabar dėmesį sutelkę viso pasaulio mokslininkai.

Svarbiausia, kad pacientas į ligoninę pakliūtų laiku, t.y. laiku būtų pastebėti pirmieji šios grėsmingos infekcijos požymiai, įsitikinę ne vienai šeimai vaikus išgelbėti padėję Vaikų ligoninės gydytojai.  Deja, žaibinės ligos atvejais, net ir pirmomis susirgimo valandomis atvykusiam pacientui ligos progresavimo kartais nepavyksta  suvaldyti.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

Informacija iš:
Vaikų ligoninės medikai į meningokokinę infekciją stengiasi pažvelgti mokslininkų akimis

Image: FreeDigitalPhotos.net

camelia_brontex_202411.jpg
Sveikata
Skaityti daugiau
masks
Pagrindinės priežastys, kodėl poros susiduria su nevaisingumu: dažniausios medicininės ir gyvenimo būdo problemos. Aptaria gydytoja
masks
Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena
masks
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam