Ligos istorija ir reguliarus patikrinimas
PHT vartojimas yra susijęs su padidinta rizika, kurią reikia aptarti prieš pradedant gydymą arbą jį tęsiant.
Moterų, kurioms pasireiškė ankstyva menopauzė (dėl kiaušidžių funkcijos nepakankamumo arba po chirurginės operacijos), gydymo patirties nepakanka. Jeigu Jums pasireiškė ankstyva menopauzė, PHT vartojimo rizika gali būti įvairi. Pasitarkite su gydytoju.
Prieš paskirdamas (arba vėl atnaujindamas) pakaitinę hormonų terapiją, gydytojas paklaus apie Jūsų ir Jūsų šeimos narių ligas. Gydytojas gali nutarti atlikti medicininę apžiūrą - ištirti Jūsų krūtis ir/arba atlikti vidaus organų tyrimus, tačiau, tik tuo atveju, jeigu tokie tyrimai Jums bus reikalingi.
Pradėjusi vartoti VAGIRUX, turite bent kartą per metus pasitikrinti pas gydytoją. Per šias patikras su gydytoju aptarkite tolesnio VAGIRUX vartojimo naudą ir riziką.
Reguliariai tikrinkitės krūtis taip, kaip Jums patarė Jūsų gydytojas.
VAGIRUX vartoti draudžiama:
Jeigu Jums yra bent viena iš žemiau išvardintų būklių. Jeigu nesate įsitikinusi ar Jums tinka bet kuri iš žemiau išvardintų būklių, prieš pradėdama vartoti VAGIRUX, pasikalbėkite su Jus gydančiu gydytoju.
VAGIRUX vartoti draudžiama:
- jeigu Jūs sergate, sirgote arba įtariamas krūties vėžys;
- jeigu Jums yra arba kada nors buvo, arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas vėžys, pvz., gimdos gleivinės (endometriumo) vėžys;
- jeigu Jums yra neaiškios kilmės kraujavimas iš makšties;
- jeigu Jūsų gimdos gleivinė yra per daug išvešėjusi (endometriumo hiperplazija) ir dėl jo nesigydėte;
- jeigu Jums yra ar anksčiau buvo susidarę kraujo krešuliai venose (trombozė), pvz., kojų (giliųjų venų trombozė) arba plaučių (plaučių embolija);
- jeigu Jums nustatytas kraujo krešėjimo sutrikimas (pvz., C baltymo, S baltymo ar antitrombino trūkumas);
- jeigu Jūs sergate arba neseniai sirgote liga, kurią sukėlė kraujo krešulys arterijoje, tokia kaip miokardo infarktas, insultas arba krūtinės angina;
- jeigu Jūs sergate arba praeityje sirgote kepenų ligomis ir kepenų veiklos rodikliai išliko pakitę;
- jeigu sergate reta kraujo liga, vadinama “porfirija“, kuri šeimose perduodama kitoms kartoms (paveldima);
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) estradioliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje „Pakuotės turinys ir kita informacija“).
Jeigu Jums vartojant VAGIRUX, pirmą kartą pasireiškė bent viena iš aukščiau išvardytų būklių, iš karto nutraukite šio vaisto vartojimą ir nedelsdama pasitarkite su gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami gydymą, pasakykite savo gydytojui, jei Jums yra arba praeityje buvo viena iš toliau nurodytų būklių, kadangi, gydant VAGIRUX, šios būklės gali atsinaujinti arba pasunkėti. Gydytojas galbūt norės Jus dažniau matyti, kad galėtų atlikti medicininį patikrinimą.
- Gimdoje esama fibroidų;
- gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ertmės ribų (endometriozė) arba kada nors buvęs gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija);
- padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. ”Kraujo krešuliai venose (trombozė)”;
- padidėjusi rizika susirgti nuo estrogenų priklausomu vėžiu (pvz., Jūsų motina, sesuo ar močiutė sirgo krūties vėžiu);
- padidėjęs kraujospūdis;
- kepenų ligos, pvz., gerybinis kepenų navikas;
- cukrinis diabetas;
- tulžies akmenys;
- migrena arba stiprūs galvos skausmai;
- imuninės sistemos liga, kuri pažeidžia daugelį kūno organų (sisteminė raudonoji vilkligė, SRV);
- epilepsija;
- bronchinė astma;
- liga, kuri pakenkia ausies būgneliui ir klausai (otosklerozė);
- smarkiai padidėjusi riebalų (trigliceridų) koncentracija kraujyje;
- dėl sutrikusios širdies arba inkstų veiklos organizme kaupiasi skysčiai;
- paveldima ir įgyta angioneurozinė edema.
Nutraukite VAGIRUX vartojimą ir nedelsiant susisiekite su gydytoju
Jeigu vartojant PHT Jūs pastebėjote kurią nors iš žemiau išvardintų aplinkybių:
- bent vieną iš skyriuje ” VAGIRUX vartoti negalima“ išvardintų būklių;
- pagelto Jūsų oda ar akių baltymai (gelta). Tai gali būti kepenų ligos požymiai;
- patino veidas, liežuvis ir (arba) gerklos ir (arba) pasunkėjo rijimas, atsirado dilgėlinė, pasunkėjo kvėpavimas; tai galimos angioneurozinės edemos požymiai;
- stipriai pakilo kraujospūdis (simptomai gali būti galvos skausmas, nuovargis,svaigulys);
- pirmąkart pasireiškė migreninio tipo galvos skausmai;
- pastojote;
- pastebėjote kraujo krešulio požymius, pavyzdžiui:
- skausmingą kojų patinimą ir paraudimą,
- staigų skausmą krūtinėje,
- dusulį.
Daugiau informacijos rasite skyriuje „Kraujo krešuliai venose (trombozė)“.
Pastaba: VAGIRUX nėra kontraceptikas. Jei po paskutinių mėnesinių praėjo mažiau kaip 12 mėnesių arba esate jaunesnė kaip 50 metų, Jums gali reikėti papildomų kontracepcijos priemonių, kad išvengtumėte nėštumo. Kreipkitės į gydytoją patarimo.
PHT ir vėžys
Gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)
Ilgą laiką vartojant vien estrogenų PHT, gali padidėti rizika susirgti gimdos gleivinės vėžiu (endometriumo vėžiu).
Nežinoma ar rizika išlieka panaši vartojant VAGIRUX pakartotinai ar vartojant ilgą laiką (ilgiau, negu vienerius metus), tačiau, nustatyta, kad VAGIRUX esančio estradiolio absorbcija į kraują yra labai menka ir dėl šios priežasties gydymo papildyti progestagenais nebūtina.
Jei Jums pasireiškė protarpinis kraujavimas arba atsirado tepančių išskyrų, paprastai nėra ko jaudintis, tačiau reikia apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti sustorėjusio endometriumo požymis.
Toliau nurodyta riziką kelia tie pakaitinės hormonų terapijos (PHT) vaistai, kurie patenka į kraujotaką. Tačiau VAGIRUX yra skirtas vietiniam vartojimui į makštį, ir jo absorbcija į kraują labai maža. Mažai tikėtina, kad gydantis VAGIRUX pablogės arba pasikartos toliau išvardytos būklės, bet, jeigu nerimaujate, kreipkitės į gydytoją.
Krūties vėžys
Tyrimai rodo, kad vartojant VAGIRUX, krūties vėžio rizika praeityje krūties vėžiu nesirgusioms moterims nedidėja. Nežinoma, ar VAGIRUX saugu vartoti moterims, kurios praeityje sirgo krūties vėžiu.
Reguliariai tikrinkite savo krūtis. Apsilankykite pas gydytoją, jeigu pastebėjote tokius pakitimus, kaip:
- odos nelygumai arba įdubimai,
- pakitę speneliai,
- bet kokie matomi ar juntami gumbai.
Taip pat, patariama dalyvauti Jums siūlomose mamografinės diagnostikos programose.
Kiaušidžių vėžys
Kiaušidžių vėžiu susergama retai, daug rečiau nei krūties vėžiu. PHT vaistų, kuriuose yra tik estrogeno, vartojimas yra susijęs su šiek tiek didesne kiaušidžių vėžio rizika.
Palyginkite
Kiaušidžių vėžio rizika priklauso nuo moters amžiaus. Pavyzdžiui, per 5 metus tarp 50‑54 metų moterų, nevartojusių PHT preparatų, kiaušidžių vėžys bus diagnozuotas maždaug 2 moterims iš 2000. Tarp 5 metus PHT preparatų vartojančių moterų kiaušidžių vėžys diagnozuojamas maždaug 3 vartotojoms iš 2000 (t.y. maždaug 1 atveju daugiau).
PHT poveikis širdžiai ir kraujo apytakai
Kraujo krešuliai venose (trombozė)
PHT vartojimas gali padidinti riziką susidaryti kraujo krešuliams venose nuo 1,3 iki 3 kartų, ypač pirmaisiais vaisto vartojimo metais.
Kraujo krešuliai gali būti pavojingi. Bent vienas iš jų, nukeliavęs į plaučius, gali sukelti skausmą krūtinėje, dusulį, alpulį ar net mirtį.
Rizika susidaryti kraujo krešuliui venose gali Jums padidėti su amžiumi ir tuo atveju, jeigu Jums tinka bet kuri iš žemiau išvardintų būklių. Praneškite gydytojui, jeigu Jums tinka bet kuri iš šių aplinkybių:
- Jeigu Jūs ilgesnį laikotarpį negalite vaikščioti dėl chirurginės operacijos, traumos ar ligos (taip pat žr. skyrių 3 „Jeigu Jums turi būti atlikta operacija“);
- Jeigu Jūs turite didelį antsvorį (KMI > 30 kg/m2);
- Jeigu turite kraujo krešėjimo problemų, dėl kurių ilgai vartojote kraujo krešėjimą mažinančių vaistų;
- Jeigu kuriam nors artimam giminaičiui buvo susidarę kraujo krešulių kojose, plaučiuose ar kituose organuose;
- Jeigu sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV);
- Sergate vėžiu.
Apie kraujo krešulio požymius skaitykite skyriuje „Nutraukite VAGIRUX vartojimą ir nedelsiant susisiekite su gydytoju“.
Palyginkite
Iš 1000-io 50-mečių moterų, kurios nevartoja PHT, tikėtina, kad per 5 metų laikotarpį vidutiniškai 4‑7 gali susidaryti kraujo krešulių venose.
Iš 1000-io 50-mečių moterų, kurios vartoja vien estrogenų PHT, per 5 metus bus diagnozuota nuo 5 iki 8 atvejų (t.y. 1 papildomas atvejis).
Širdies liga (miokardo infarktas)
Moterims, kurios vartoja vien estrogenus, rizika išsivystyti širdies ligai nepadidėja.
Insultas
PHT vartojimas insulto riziką padidina iki 1,5 karto. PHT vartojančioms moterims papildomų insulto atvejų skaičius didėja su amžiumi.
Palyginkite
Iš 1000-io 50-mečių moterų, nevartojančioms PHT, per penkerius metus vidutiniškai 8 bus diagnozuotas insultas. Iš 1000-io 50-mečių moterų, vartojančioms PHT, per penkerius metus bus diagnozuota 11 insulto atvejų (t.y. 3 papildomi atvejai).
Kitos būklės
PHT neapsaugo nuo atminties praradimo. Galimo atminties praradimo rizika gali būti šiek tiek didesnė toms moterims, kurios PHT pradėjo vartoti būdamos vyresnės nei 65 metų. Pasitarkite apie tai su savo gydytoju.
Kiti vaistai ir VAGIRUX
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote bet kurių kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, augalinių preparatų ar kitų natūralių produktų pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui. Kadangi VAGIRUX yra vartojamas vietiškai į makštį, jo sąveika su kitais vaistais nėra tikėtina. Tačiau vietiškai į makštį vartojamas VAGIRUX gali įtakoti kitų į makštį vartojamų vaistų poveikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
VAGIRUX skirtas tik moterims po menopauzės. Jeigu pastojote, nutraukite VAGIRUX vartojimą ir nedelsiant susisiekite su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikis nežinomas.