Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Nolpaza 20 mg skrandyje neirios tabletės
pantoprazolas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
- Kas yra Nolpaza ir kam jis vartojamas
- Kas žinotina prieš vartojant Nolpaza
- Kaip vartoti Nolpaza
- Galimas šalutinis poveikis
- Kaip laikyti Nolpaza
- Pakuotės turinys ir kita informacija
1. Kas yra Nolpaza ir kam jis vartojamas
Nolpaza yra selektyvaus poveikio protonų siurblio inhibitorius, t. y. vaistas, mažinantis rūgšties susidarymą skrandyje. Šiuo vaistu gydomos su rūgštimi susijusios skrandžio ir žarnų ligos.
Nolpaza vartojama
Suaugę žmonės bei 12 metų ir vyresni paaugliai
- su gastroezofaginio refliukso liga, kurią sukelia rūgštinio turinio atpylimas iš skrandžio, susijusiems simptomams (pvz., rėmeniui, rūgšties atpylimui, skausmui ryjant) gydyti;
- ilgalaikiam refliuksinio ezofagito (stemplės uždegimo ir kartu pasireiškiančio skrandžio rūgštinio turinio atpylimo) gydymui ir atsinaujinimo profilaktikai.
Suaugę žmonės
- skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų, kurias sukelia neselektyvūs nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pvz., ibuprofenas, profilaktikai, jei ilgalaikis gydymas NVNU reikalingas pacientams, kuriems yra padidėjusi opos atsiradimo rizika.
2. Kas žinotina prieš vartojant Nolpaza
Nolpaza vartoti draudžiama:
- Jeigu yra alergija pantoprazolui, sorbitoliui arba bet kuriai kitai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- Jeigu yra alergija vaistams, kurių sudėtyje yra kitų protonų siurblio inhibitorių.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku ar slaugytoju prieš pradėdami vartoti Nolpaza.
- Jei yra sunkus kepenų sutrikimas. Jei Jums yra buvę kepenų sutrikimų, pasakykite gydytojui. Jūsų gydytojas dažniau tirs kepenų fermentų kiekį, ypač gydymo Nolpaza pradžioje ir ilgalaikio gydymo atveju. Jei kepenų fermentų kiekis padidėja, gydymas turi būti nutrauktas.
- Jeigu reikia ilgai vartoti vaistų, vadinamų NVNU, bei Nolpaza, kadangi didėja skrandžio ir žarnų komplikacijų atsiradimo rizika. Rizikos padidėjimas bus įvertintas atsižvelgiant į esamus rizikos veiksnius: amžių (65 metai ir daugiau), buvusią skrandžio ar žarnos opą, kraujavimą iš skrandžio ar žarnų.
- Jei vitamino B12 kiekis organizme yra sumažėjęs arba yra šio vitamino kiekio sumažėjimo rizikos veiksnių, o pantoprazolo vartojama ilgai. Pantoprazolas, kaip ir visi rūgšties kiekį mažinantys preparatai, gali pabloginti vitamino B12 absorbciją.
- Jei vartojate ŽIV proteazės inhibitorių, tokių kaip atazanaviro (jais gydoma ŽIV infekcija), kartu su pantoprazolu (kreipkitės į gydytoją patarimo).
- Protono siurblio inhibitorių, tokių kaip pantoprazolas,vartojimas, ypač ilgiau nei vienerius metus, gali nežymiai padidinti šlaunikaulio, riešo arba stuburo lūžimų riziką.
Pasakykite gydytojui, jei sergate osteoporoze (sumažėjęs kaulų tankis) arba jei gydytojas Jums pasakė, kad Jums yra rizika susirgti osteoporoze (pavyzdžiui, jei vartojate steroidų) .
- Jeigu vartojate Nolpaza ilgiau kaip tris mėnesius, gali sumažėti magnio kiekis kraujyje. Dėl mažo magnio kiekio gali būti juntamas nuovargis, nevalingi raumenų susitraukimai, dezorientacija, traukuliai, galvos svaigimas, padidėjęs širdies susitraukimų dažnis. Jei pasireiškė kuris nors iš šių simptomų, nedelsdami pasakykite gydytojui. Mažas magnio kiekis taip pat gali sumažinti kalio ar kalcio kiekį kraujyje. Jūsų gydytojas gali nuspręsti reguliariai atlikti kraujo tyrimus, kad galėtumėte stebėti magnio koncentraciją.
- Jeigu Jums kada nors pasireiškė odos reakcija po gydymo vaistu, panašiu į Nolpaza, kuriuo mažinamas skrandžio rūgštingumas.
- Jeigu Jums išbertų odą, ypač saulės apšviestose vietose, kuo skubiau pasakykite apie tai savo gydytojui, kadangi Jums gali tekti nutraukti gydymą Nolpaza. Taip pat nepamirškite pasakyti, jeigu Jums pasireiškia bet koks kitas neigiamas poveikis, kaip antai sąnarių skausmas.
- Jeigu jums bus atliekamas specialus kraujo tyrimas (dėl chromogranino A).
Nedelsdamas pasakykite gydytojui, jei pastebėsite bet kurį iš toliau išvardytų simptomų:
- Netikėtas kūno svorio mažėjimas.
- Vėmimas, ypač pasikartojantis.
- Vėmimas krauju; tai gali atrodyti kaip tamsūs kavos tirščiai turinyje.
- Kraujas išmatose, jos gali būti juodos ar deguto pavidalo
- Rijimo pasunkėjimas arba skausmas ryjant.
- Pablyškimas ir silpnumas (mažakraujystė).
- Krūtinės skausmas.
- Skrandžio skausmas.
- Sunkus ir (arba) nuolatinis viduriavimas (Nolpaza vartojimas buvo susijęs su nedideliu infekcinio viduriavimo padažnėjimu).
Gydytojas gali nuspręsti atlikti kai kuriuos tyrimus, kad būtų galima patikrinti, ar nėra piktybinės ligos, nes pantoprazolas lengvina vėžio simptomus, todėl ši liga gali būti diagnozuojama vėliau. Jei simptomai nelengvėja nepaisant gydymo, gali reikėti atlikti daugiau tyrimų.
Tokių kaip Nolpaza protono siurblio inhibitorių vartojimas, ypač ilgiau nei vienerius metus, gali nežymiai padidinti šlaunikaulio, riešo arba stuburo lūžimų riziką. Pasakykite gydytojui, jei sergate osteoporoze arba vartojate kortikosteroidų (jų vartojimas gali būti susijęs su osteoporozės rizikos padidėjimu).
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 12 metų žmonėms Nolpaza vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Nolpaza
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nolpaza gali keisti kitų vaistų veiksmingumą, todėl pasakykite gydytojui, jeigu vartojate:
- tokių vaistų kaip ketokonazolas, itrakonazolas ir pozakonazolas (jais gydoma grybelių sukelta infekcinė liga) ar erlotinibo (juo gydomas tam tikras vėžys), nes Nolpaza gali sutrikdyti tinkamą šių ir kai kurių kitų vaistų poveikį;
- varfarino ir fenprokumono (vaistų, veikiančių krešėjimą, t. y. skystinančių kraują). Gali reikti atlikti daugiau tyrimų;
- vaistų, kuriais gydoma ŽIV infekcija, tokie kaip atazanaviras;
- metotreksatas (jo vartojama reumatoidiniam artritui, psoriazei ar vėžiui gydyti) – jei vartojate metotreksato, gydytojas gali laikinai sustabdyti gydymą Nolpaza, nes pantoprazolas gali padidinti metotreksato kiekį kraujyje ;
- fluvoksamino (jis vartojamas depresijai ir kitoms psichinėms ligoms gydyti) – jei vartojate fluvoksaminą, gydytojas gali sumažinti jo dozę;
- rifampicino (vartojamas infekcijoms gydyti);
- jonažolės (Hypericum perforatum) (vartojama lengvos depresijos gydymui.)
Nolpaza vartojimas su maistu ir gėrimais
Tablečių negalima kramtyti arba smulkinti, jas reikia nuryti sveikas užgeriant vandeniu likus 1 valandai iki valgio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Reikiamų duomenų apie nėščių moterų gydymą pantoprazolu nėra. Gauta duomenų, kad pantoprazolo išsiskiria su moters pienu. Šio vaisto galite vartoti tik tuo atveju, jei gydytojas mano, kad nauda Jums bus didesnė už galimą riziką negimusiam vaikui ar kūdikiui.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nolpaza neturi arba turi nedidelę įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Jei pasireiškia toks šalutinis poveikis kaip galvos svaigimas ar regos sutrikimas, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
Nolpaza sudėtyje yra sorbitolio ir natrio
Kiekvienoje šio vaisto tabletėje yra 18 mg sorbitolio.
Šio vaisto tabletėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti Nolpaza
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kada ir kiek vartoti Nolpaza?
Tablečių negalima kramtyti arba smulkinti, jas reikia nuryti sveikas, užgeriant vandeniu likus 1 valandai iki valgio.
Jei gydytojas nenurodo kitaip, rekomeduojamos toliau nurodytos dozės.
Suaugę žmonės ir 12 metų bei vyresni paaugliai
Su gastroezofaginio refliukso liga susijusių simptomų (pvz., rėmens, rūgšties atpylimo, skausmo ryjant) gydymas
Rekomenduojama paros dozė yra viena tabletė. Vartojant tokią dozę, simptomai paprastai palengvėja per 2-4 savaites arba ne vėliau kaip per kitas 4 savaites. Kiek laiko vartoti vaisto, pasakys gydytojas. Po to bet kokį pasikartojantį simptomą galima kontroliuoti pagal poreikį geriant vieną tabletę per parą.
Ilgalaikis refliuksinio ezofagito gydymas bei jo atsinaujinimo profilaktika
Rekomenduojama paros dozė yra viena tabletė. Jei liga atsinaujina, gydytojas dozę gali dvigubinti: tokiu atveju galima vartoti Nolpaza 40 mg tablečių (vieną tabletę per parą). Po išgijimo dozę galima sumažinti ir vėl vartoti vieną 20 mg tabletę per parą.
Suaugę žmonės
Dvylikapirštės žarnos ir skrandžio opos profilaktika, jei reikia nuolat vartoti NVNU
Rekomenduojama paros dozė yra viena tabletė.
Ypatingos pacientų grupės
- Jei yra sunkių kepenų sutrikimų, negalima vartoti daugiau kaip vieną 20 mg tabletę per parą.
- Vartojimas vaikams ir paaugliams
Jaunesni kaip 12 metų vaikai. Šių tablečių nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 12 metų vaikams.
Ką daryti pavartojus per didelę Nolpaza dozę
Pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Perdozavimo simptomai nežinomi.
Pamiršus pavartoti Nolpaza
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Kitą įprastą dozę gerkite įprastu laiku.
Nustojus vartoti Nolpaza
Nenutraukite šių tablečių vartojimo nepasitarę su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami nutraukite šių tablečių vartojimą ir pasakykite gydytojui arba kreipkitės į artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių, jei pasireiškia bet kuris toliau išvardytas šalutinio poveikio reiškinys.
Sunkios alerginės reakcijos (retos: gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų):
- liežuvio ir (arba) ryklės patinimas,
- rijimo pasunkėjimas,
- ruplės (dilgėlinė),
- kvėpavimo pasunkėjimas,
- alerginis veido patinimas (Kvinkės arba angioneurozinė edema),
- stiprus galvos svaigimas kartu su labai dažnu širdies plakimu ir smarkiu prakaitavimu.
Sunkios odos reakcijos (dažnis nežinomas: negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis) galite pastebėti vieną ar daugiau iš šių reakcijų:
- odos pūslių atsiradimas ir greitas bendrosios būklės blogėjimas,
- akių, nosies, burnos bei lūpų ar lyties organų erozija (įskaitant nestiprų kraujavimą) ir jautrumas, ypač šviesos ir (arba) saulės veikiamose odos vietose,
- Jums taip pat gali būti sąnarių skausmas ar į gripą panašūs simptomai, karščiavimas, patinę limfmazgiai (pvz., pažastyje), o kraujo tyrimai gali parodyti tam tikrų baltųjų kraujo ląstelių ar kepenų fermentų pokyčius (Stivenso – Džonsono [Stevens-Johnson] sindromas, Lajelio [Lyell] sindromas, daugiaformė eritema, reakcija į vaistinį preparatą su eozinofilija ir sisteminiais simptomais [DRESS]).
Kitokios sunkios reakcijos (dažnis nežinomas: negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
- odos ir akių baltymų pageltimas (sunkus kepenų ląstelių pažeidimas, gelta) ar
- karščiavimas,
- išbėrimas,
- inkstų padidėjimas (kartais atsiranda skausmingas šlapinimasis ir apatinės nugaros dalies skausmas) (sunkus inkstų uždegimas, su galimu progresavimu į inkstų nepakankamumą).
Kitas šalutinis poveikis
Dažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 asmenų)
gerybiniai skrandžio polipai.
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų)
- galvos skausmas,
- galvos svaigimas,
- viduriavimas,
- pykinimas,
- vėmimas,
- pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis,
- vidurių užkietėjimas,
- burnos džiūvimas,
- pilvo skausmas ir diskomfortas,
- odos išbėrimas, egzantema, dėmės (bėrimas),
- niežulys,
- šlaunikaulio, riešo ir stuburo lūžimai,
- silpnumas, išsekimas ar bloga bendroji savijauta,
- miego sutrikimas.
Reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų)
- regos sutrikimas, pvz., neryškus matomas vaizdas,
- dilgėlinė,
- sąnarių skausmas,
- raumenų skausmas,
- kūno svorio pokytis,
- kūno temperatūros padidėjimas,
- karščiavimas,
- galūnių patinimas (periferinė edema),
- alerginė reakcija,
- depresija,
- krūtų padidėjimas vyrams,
- skonio jutimo sutrikimas ar visiškas skonio nejutimas.
Labai reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 asmenų)
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
- haliucinacijos, sumišimas (ypač jei šių simptomų jau buvo),
- dilgčiojimo, diegimo, smeigtukų ir adatų durstymo pojūtis, deginimo pojūtis arba tirpimas,
- storosios žarnos uždegimas, sukeliantis nuolatinį vandeningą viduriavimą,
- išbėrimas, galintis pasireikšti kartu su sąnarių skausmu.
Šalutinis poveikis, nustatomas kraujo tyrimais
Nedažni šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 100 asmenų)
- kepenų fermentų kiekio padidėjimas.
Reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 1 000 asmenų)
- bilirubino kiekio padidėjimas,
- riebalų kiekio padidėjimas kraujyje,
- žymus cirkuliuojančių grūdėtųjų baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas.
Labai reti šalutinio poveikio reiškiniai (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 asmenų)
- trombocitų kiekio sumažėjimas, dėl kurio lengviau nei įprasta gali prasidėti kraujavimas ar atsirasti mėlynių,
- baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, dėl to gali dažniau pasireikšti infekcija,
- nenormalus raudonųjų bei baltųjų kraujo ląstelių ir trombocitų skaičiaus sumažėjimas.
Šalutinio poveikio reiškiniai, kurių dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis):
- natrio, magnio, kalcio ar kalio kiekio kraujyje sumažėjimas (žr. 2 skyrių).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pranešimą apie šalutinį poveikį galite pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Vaistinių preparatų informacinėje sistemoje https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv arba užpildant Paciento pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą, kuri skelbiama https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486, ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Nolpaza
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės, tablečių talpyklės ar lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Po pirmojo talpyklės atidarymo vaistas turi būti suvartotas per 3 mėnesius.
Šio vaisto laikymui specialių temperatūros sąlygų nereikalaujama.
Lizdinės plokštelės. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Tablečių talpyklė. Tablečių talpyklę laikyti sandarią, kad vaistas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Nolpaza sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra pantoprazolas. Kiekvienoje skrandyje neirioje tabletėje yra 20 mg pantoprazolo (pantoprazolo natrio druskos seskvihidrato pavidalu).
- Pagalbinės tabletės branduolio medžiagos yra manitolis, krospovidonas (A tipo, B tipo), natrio karbonatas, sorbitolis (E420) ir kalcio stearatas. Pagalbinės tabletės plėvelės medžiagos yra hipromeliozė, povidonas (K25), titano dioksidas (E171), geltonasis geležies oksidas (E172), propilenglikolis, metakrilo rūgšties ir etilakrilato kopolimeras, natrio laurilsulfatas, polisorbatas 80, makrogolis 6000 ir talkas.
Žr. 2 skyrių „Nolpaza sudėtyje yra sorbitolio ir natrio“.
Nolpaza išvaizda ir kiekis pakuotėje
Nolpaza 20 mg skrandyje neirios tabletės yra šviesiai rusvai geltonos, ovalios, šiek tiek abipus išgaubtos.
Pakuotės dydžiai:
Kartono dėžutė, kurioje yra 15, 20, 28, 30, 50, 50 x 1, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 100 x 1, 112 arba 140 skrandyje neirių tablečių lizdinėmis plokštelėmis.
Plastiko tablečių talpyklė, kurioje yra 100 arba 250 skrandyje neirių tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Registruotojas
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovėnija
Gamintojai
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovėnija
arba
TAD Pharma GmbH, D-27472 Cuxhaven, Heinz - Lohmann - Straβe 5, Vokietija
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį registruotojo atstovą.
UAB KRKA Lietuva
Senasis Ukmergės kelias 4,
Užubalių km.,Vilniaus r.
LT - 14013
Tel. + 370 5 236 27 40
Šis vaistas Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje) registruotas tokiais pavadinimais:
Valstybės narės pavadinimas
|
Vaisto pavadinimas
|
Čekija, Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija
|
Nolpaza
|
Danija, Suomija, Norvegija, Portugalija, Švedija
|
Pantoprazol Krka
|
Vokietija
|
Pantoprazol TAD
|
Italija
|
Pantoprazolo Krka
|
Jungtinė Karalystė (Šiaurės Airija)
|
Pantoprazole
|
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2022-07-30.
Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje http://www.vvkt.lt/