- Kas yra Enap ir kam jis vartojamas
Enap yra arterinį kraujospūdį mažinantis (antihipertenzinis) vaistas. Jis priklauso angiotenziną konvertuojantį fermentą (AKF) slopinančių vaistų grupei. Šis vaistas slopina AKF. Gydantis Enap išsiplečia kraujagyslės, todėl sumažėja kraujospūdis, o į širdies raumenį bei kitus organus patenka daugiau kraujo bei deguonies.
Stipriausias vaisto poveikis pasireiškia per 6 ‑ 8 valandas. Poveikis paprastai trunka maždaug 24 valandas, todėl vaisto pakanka gerti vieną arba du kartus per parą. Gydomasis poveikis tampa stabilus po kelių vartojimo savaičių.
Enap gydoma arterinė hipertenzija bei simptominis širdies nepakankamumas. Vaisto galima vartoti širdies nepakankamumo profilaktikai, jei yra besimptomis kairiojo širdies skilvelio veiklos sutrikimas.
- Kas žinotina prieš vartojant Enap
Enap vartoti negalima:
- jeigu yra alergija enalapriliui, bet kuriam kitam AKF slopinančiam vaistui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu vartojant kitų AKF slopinančių vaistų buvo padidėjusio jautrumo reakcija (angioneurozinė edema), kuri pasireiškė staigiu lūpų, veido, kaklo, rankų bei kojų tinimu, dusuliu ir kimimu;
- jeigu yra paveldėta angioneurozinė edema arba jeigu angioneurozinė edema buvo pasireiškusi dėl bet kokios kitos priežasties;
- jei esate nėščia daugiau kaip 3 mėnesius. Taip pat geriau vengti Enap vartoti ankstyvojo nėštumo metu (žr. skyrių „Nėštumas“);
- jeigu sergate cukriniu diabetu arba Jūsų inkstų veikla sutrikusi ir Jums paskirtas kraujospūdį mažinantis vaistas, kurio sudėtyje yra aliskireno;
- jeigu vartojote arba šiuo metu vartojate sakubitrilo ir valsartano derinį, suaugusiųjų ilgalaikio (lėtinio) širdies nepakankamumo gydymui, nes yra padidėjęs angioneurozinės edemos (staigaus patinimo po oda tokiose vietose kaip gerklė) pavojus.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Enap.
Gydantis Enap reikia reguliariai matuoti kraujospūdį. Paklauskite gydytojo, koks turi būti Jūsų kraujospūdis ir kada reikia ateiti į kitą apžiūrą.
Prieš pradėdami gydytis Enap, pasakykite gydytojui:
- jeigu esate gydomas nuo inkstų ligos, įskaitant gydymą hemodializėmis;
- jeigu yra širdies sutrikimų;
- jeigu vartojate šlapimo išsiskyrimą skatinančių tablečių;
- jeigu vartojate maistą be druskos;
- jeigu vartojate kalio papildų, kalį organizme sulaikančių vaistų ar druskų pakaitalų, kuriuose yra kalio;
- jeigu esate vyresnis kaip 70 metų;
- jeigu neseniai stipriai vėmėte arba viduriavote;
- jeigu vartojate vaistų nuo širdies vožtuvų sutrikimų ar bet kokios kitos širdies ligos;
- jeigu Jūsų kraujospūdis mažas (dažnai alpstate ar svaigsta galva, ypač stojantis);
- jeigu Jums neseniai persodintas inkstas ir vartojate vaistų nuo atmetimo reakcijos;
- jeigu yra kraujo sutrikimų, pvz., kraujyje mažai baltųjų ląstelių arba jų visai nėra (neutropenija ar agranulocitozė), mažai trombocitų (trombocitopenija) ar raudonųjų ląstelių (mažakraujystė);
- jeigu sergate su kolagenu susijusia kraujagyslių liga (pvz., raudonąja vilklige, reumatoidiniu artritu ar sklerodermija), Jums skiriamas imuninę sistemą slopinantis gydymas, vartojate vaistų alopurinolio ar prokainamido arba yra bet koks minėtų veiksnių derinys;
- jeigu yra buvusi alerginė reakcija, pasireiškusi veido, lūpų, liežuvio ir (arba) balso aparato patinimu ir kvėpavimo ar rijimo pasunkėjimu;
- jeigu esate gydomas nuo cukrinio diabeto. Būtina stebėti, ar nesumažėja gliukozės kiekis kraujyje, ypač pirmąjį gydymo mėnesį. Be to, Jūsų kraujyje gali būti padidėjęs kalio kiekis;
- jeigu yra kepenų sutrikimų;
- jeigu atsiranda ilgalaikis nuolatinis sausas kosulys;
- jeigu vartojate ličio vaistų;
- jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių;
- jeigu vartojate bet kurio iš šių vaistų angioneurozinės edemos rizika gali būti didesnė: rizika:
- racekadotrilio - viduriavimui gydyti vartojamo vaisto;
- vaistų, vartojamų norint užkirsti kelią persodinto organo atmetimui ir vėžiui gydyti (pvz., temsirolimuzo, sirolimuzo, everolimuzo);
- vildagliptino – cukriniam diabetui gydyti vartojamo vaisto.
- jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti:
- angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) (vadinamąjį sartaną, pavyzdžiui, valsartaną, telmisartaną, irbesartaną), ypač jei turite su diabetu susijusių inkstų sutrikimų.
- aliskireną.
Jūsų gydytojas gali reguliariai tirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį bei elektrolitų kiekį (pvz., kalio) kiekį kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „Enap vartoti negalima“.
Jei rengiamasi atlikti chirurginę operaciją, pasakykite gydytojui, kad vartojate Enap, kadangi bendrosios anestezijos metu padidėja hipotenzijos rizika.
Jei prireiks hemodializės, kitokio kraujo filtravimo (aferezės) arba padidėjusio organizmo jautrumo vapsvų ar bičių nuodams gydymo (desensibilizavimo), pasakykite gydytojui, kad vartojate Enap, kadangi padidėja nepageidaujamų padidėjusio jautrumo reakcijų rizika.
Jeigu manote, kad esate (arba galite būti) nėščia, turite apie tai pasakyti savo gydytojui. Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu Enap vartoti nerekomenduojama. Vartojamas po trečio nėštumo mėnesio šis vaistas gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui, žr. skyrių “Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.
Vaikams šio vaisto vartoti draudžiama, kadangi jo saugumas bei veiksmingumas tokiems pacientams nenustatytas.
Kiti vaistai ir Enap
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui, kadangi Enap gali keisti kai kurių vaistų poveikį. Be to, kai kurie kiti vaistai gali keisti Enap poveikį:
- kalio papildų (įskaitant druskos pakaitalus), kalį tausojančių diuretikų ir kitų vaistų, galinčių didinti kalio kiekį kraujyje (pvz., trimetoprimo ir kotrimoksazolo nuo bakterijų sukeltų infekcijų; ciklosporino, imunitetą slopinančio vaisto, vartojamo apsisaugoti nuo persodinto organo atmetimo; heparino – kraujui skystinti vartojamo vaisto, norint išvengti kraujo krešulių susidarymo).
- vaistai nuo depresijos (tricikliai antidepresantai);
- vaistai nuo psichikos sutrikimų;
- išsiskiriančio šlapimo kiekį didinantys vaistai (diuretikai);
- kiti kraujospūdį mažinantys vaistai;
- ličio vaistai (jais gydoma tam tikro tipo depresija);
- skausmą malšinantys ir uždegimą mažinantys vaistai (uždegimą slopinantys vaistai, kurių galima vartoti skausmui malšinti);
- injekciniai aukso vaistai nuo artrito (natrio aurotiomalatas);
- kai kurie vaistai nuo kosulio ir peršalimo (simpatikomimetikai);
- vaistai nuo cukrinio diabeto (įskaitant geriamuosius vasitus ir insuliną);
- alkoholis;
- acetilsalicilo rūgštis;
- kraujo krešulius tirpdantys vaistai (trombolitikai);
- vaistų, kurie dažniausiai vartojami norint išvengti transplantuotų organų atmetimo
- (sirolimuzą, everolimuzą ir kitų vaistų iš mTOR inhibitorių klasės). Žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti vaisto dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
- jeigu vartojate angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) arba aliskireno (taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyriuose „Enap vartoti negalima“ ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Enap vartojimas su maistu ir gėrimais
Enap galima gerti prieš valgį, jo metu arba po jo. Gydantis šiuo vaistu nerekomenduojama gerti alkoholio, kadangi jis stiprina kraujospūdį mažinantį vaisto poveikį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Jeigu manote, kad esate (arba galite būti) nėščia, pasakykite gydytojui. Jūsų gydytojas patars Jums nebevartoti vaisto planuojant pastojimą arba iš karto sužinojus apie nėštumą, ir paskirs kitą vaistą vietoje Enap. Enap yra nerekomenduojamas ankstyvojo nėštumo laikotarpiu ir negali būti vartojamas, jei esate nėščia daugiau kaip tris mėnesius, nes jis gali labai pakenkti Jūsų kūdikiui.
Žindymo laikotarpis
Pasakykite savo gydytojui, jei maitinate krūtimi ar ruošiatės pradėti tai daryti. Enap vartojimo laikotarpiu naujagimių (pirmąsias kelias savaites po gimimo), ypač prieš laiką gimusių kūdikių, žindyti nerekomenduojama.
Planuojant žindyti vyresnio amžiaus kūdikį, Jūsų gydytojas patars dėl galimos Enap vartojimo naudos ir rizikos, lyginant ją su kitais gydymo būdais.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kai kuriems pacientams gydymo metu, ypač pradžioje, vaistas gali sukelti svaigulį bei nuovargį ir taip netiesiogiai bei laikinai pabloginti gebėjimą vairuoti bei valdyti mechanizmus. Kol neaišku, kaip vaistas Jus veikia, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
Enap sudėtyje yra laktozės ir natrio.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Šio vaisto dozavimo vienete yra 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės.