eurovaistine-top-202501.gif
cscpharma-tantumverde-202311.jpg
blog image

Higienos institutas bendradarbiauja su Valstybės duomenų agentūra savižudybių prevencijos srityje

Higienos institutas, bendradarbiaudamas su Valstybine duomenų agentūra, kuria stebėsenos sistemą, skirtą plačiame kontekste su savižudybės grėsme susijusiems duomenims analizuoti.

Savižudybių stebėsenos duomenys yra reikšmingi moksliniam laukui ir praktiniams sprendimams, orientuotiems į efektyvią savižudybių prevenciją. Tikslūs ir patikimi duomenys padeda giliau analizuoti ir suprasti savižudybės riziką didinančius veiksnius, susijusius su sveikatos būkle, asmenybiniais ypatumais, priklausymu socialinės rizikos grupėms ir pan. Šios srities duomenys yra itin jautrūs. Tad būtina užtikrinti etišką jų viešinimą, kad skelbiama informacija nepažeistų asmens ir artimųjų anonimiškumo. Taip pat svarbus atsakingas ir atsargus rodiklių komentavimas ir interpretavimas, kad nebūtų daromos klaidingos išvados ir neigiama įtaka visuomenei.

2024 m. pradėta rinkti, sisteminti ir analizuoti duomenis Valstybės duomenų valdymo platformos analitinėje erdvėje. Duomenys analizuojami pagal asmens lytį, amžių, socialinį statusą, diagnozes, savivaldybę, asmens sveikatos priežiūros įstaigas, turint tikslą orientuotis į problematiškiausias tikslines grupes ir teritorijas. „Sistema leidžia stebėti savižudybės, jos grėsmės atvejus ir tendencijas, paslaugų, teikiamų esant savižudybės grėsmei, operatyvumą, apimtis ir tęstinumo užtikrinimą. Tikimasi, kad stebėsena padės apčiuopti ir nustatyti realius šioje srityje esamus trūkumus ir tobulinimo galimybes“, – komentuoja Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.

Stebėsena apima platų duomenų ir rodiklių spektrą, todėl projekto vykdymas reikalauja bendradarbiavimo, įtraukiant įvairių sričių specialistus: gydytojus, programuotojus, duomenų analitikus, savižudybių prevencijos ekspertus ir kt. 2025 m. numatoma tęsti diskusijas Sveikatos apsaugos ministerijos suburtoje darbo grupėje, siekiant išgryninti rodiklius, kad jie būtų kuo informatyvesni ir praktiškai pritaikomi. Planuojama vidinių švieslenčių rezultatus aptarti Nacionalinės savižudybių prevencijos politikos tarybos posėdžiuose, o visuomenei duomenis skelbti viešoje švieslentėje internetinėje erdvėje.

Informacija iš:

Higienos institutas 

Image: freepik.com

Įvairenybės
Skaityti daugiau
masks
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
masks
Atlikta apklausa atskleidė savižudybių prevencijos mokymų situaciją įvairiuose šalies sektoriuose
masks
Soliariumų paslaugų teikėjams prioritetas turi būti – paslaugų sauga