Prostata – tai graikinio riešuto dydžio liauka, esanti tarp vyro šlapimo pūslės ir varpos. Ji gamina skystį, kuris sudaro apie 90 proc. spermos. Nuo šio organo priklauso ir vyro lytinė potencija.
Vyrai išlieka drovūs, kai tik reikia kalbėti apie nusiskundimus, susijusius su prostata. Tai tema, kuria neretas vyras nė puse lūpų neužsimena. Dar daugiau, esant kokiai nors bėdai, vyrai
net ir sau mėgina įteigti, kad pasirodyti gydytojui urologui nėra jokio reikalo, tarsi atsirandantis negalavimas ar liga gali savaime praeiti. Prostatos ligos yra išgydomos, tačiau, nekreipiant į jas dėmesio, gali sutrikti sveikata. Atsiradę sveikatos sutrikimai, susiję su prostatos ligomis, kai kada gali sumažinti vyrų lytinę funkciją, o psichologinių padarinių turi visada.
Labai svarbu, kad vyrui tik pajutus nemalonius pojūčius papilvėje, tarpvietėje, vyras kreiptųsi į gydytoją. Požymiai, leidžiantys įtarti prostatos ligas, susiję su šlapinimosi sutrikimu.
Vyrai pastebi, kad šlapintis eina dažniau nei anksčiau, o pajutę norą šlapintis, sparčiau ieško tualeto. Labai būdingas požymis – šlapinimasis naktį. Pradžioje reikia keltis kartą, vėliau 2-3 kartus, o nesigydant – net kas valandą. Kadangi prostata apsupa šlaplę, išvešėję prostatos audiniai ją spaudžia ir siaurina, darosi vis sunkiau šlapintis. Vyrai sako, kad ryte tenka ilgiau pastovėti, kol pradeda bėgti šlapimas, be to sunku iki galo pasišlapinti, atsiranda pojūtis, kad šlaplė neištuštinta. Dėl tos pačios priežasties susilpnėja šlapimo srovė. Ilgainiui jos „trajektorija” gali taip pablogėti, kad tenka „saugoti batų galus”. Vėliau sutrinka lytinė funkcija.
Jei šie simptomai atsiranda dėl laikinų prostatos pakitimų, amžiaus, peršalimo, infekcijos, paskyrus tinkamą gydymą, vyras pasveiksta. Kitu atveju minėti simptomai gali pranešti apie gerybinę prostatos hiperplaziją. Nesirūpinant savo sveikata galima nepastebėti prostatos vėžio ankstyvos stadijos ir kreiptis į gydytoją pavėlavus, nes tuomet dar nėra jokių ligos požymių. Dažnai vėžys aptinkamas profilaktinio sveikatos tikrinimo metu ar tiriant vyrą dėl kitos ligos. Todėl tapo būtina, kad profilaktiškai tikrintųsi visi vyrai.
Pagrindinis profilaktinis kraujo tyrimas, duodantis labai daug informacijos apie prostatos būklę yra PSA (prostatos specifinis antigenas). Tyrimas padeda anksti įtarti prostatos piktybinės ligos pradžią ir laiku pradėti gydymą.
Š. m. sausio-vasario mėn. Vilniaus širdies chirurgijos centro poliklinikoje, Laisvės pr. 64A, PSA tyrimai atliekami su nuolaida .
Iš anksto registruotis nereikia. Tel. pasiteiravimui (8 5) 2390 500, 2390 559.