Gliclada vartoti negalima
- jeigu yra alergija gliklazidui, arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje) arba kitokiems tos pačios grupės vaistams (sulfonilkarbamidams) arba kitiems susijusiems vaistams (gliukozės kiekį kraujyje mažinantiems sulfonamidams);
- jeigu sergate nuo insulino priklausomu (1 tipo) cukriniu diabetu;
- jeigu šlapime yra ketoninių kūnų ir cukraus (tokiu atveju Jums gali būti diabetinė ketoacidozė), būklė prieš diabetinę komą arba koma;
- jeigu yra sunki inkstų arba kepenų liga;
- jeigu vartojate vaistų nuo grybelinės infekcijos (mikonazolo, žr. skyrelį „Kiti vaistai ir Gliclada“);
- jeigu maitinate krūtimi (žr. skyrelį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Gliclada.
Kad cukraus kiekis kraujyje būtų toks, koks rekomenduojamas, būtina laikytis gydytojo skirto gydymo plano: ne tik reguliariai gerti tabletes, bet laikytis maisto rėžimo bei mankštintis ir, jei reikia, sumažinti svorį..
Gydymo gliklazido metu būtina reguliariai tirti cukraus (ir galbūt šlapimo) kiekį kraujyje taip pat glikuoto hemoglobino (HbA1c) kiekį.
Pirmosiomis gydymo savaitėmis gali padidėti per mažo cukraus kiekio kraujyje (hipoglikemijos) atsiradimo rizika, todėl būtina, kad Jūsų būklę atidžiai stebėtų gydytojas.
Sumažėjusi gliukozės koncentracija kraujyje (hipoglikemija) gali atsirasti, jeigu:
- nereguliariai valgote ar praleidžiate valgymus;
- badaujate;
- blogai maitinatės
- keičiate dietą;
- didinate fizinį aktyvumą, atitinkamai nepadidindami angliavandenių suvartojimo;
- vartojate alkoholį, ypač jei dar ir praleidžiate valgymus;
- tuo pat metu vartojate kitokių vaistų ar natūralių preparatų;
- jei vartojate gliklazidą didelėmis dozėmis;
- sergate tam tikromis hormonų sukeltomis ligomis (skydliaukės, hipofizės ar antinksčių žievės nepakankamumu);
- yra labai sutrikusi inkstų ar kepenų funkcija.
Jei kraujyje yra per mažas cukraus kiekis, gali atsirasti tokių simptomų: galvos skausmas, stiprus alkis, pykinimas, vėmimas, nuovargis, miego sutrikimas, susijaudinimas, agresyvumas, dėmesio koncentracijos stoka, sumažėjęs dėmesingumas ir sulėtėjusios reakcijos, depresija, minčių susipainiojimas, regos ar kalbos sutrikimas, tremoras, jutimo sutrikimai, galvos svaigimas ir bejėgiškumo jausmas.
Be to, gali atsirasti tokių požymių ir simptomų: prakaitavimas, odos šaltumas ir drėgnumas, nerimas, dažnas ar nereguliarus širdies plakimas, kraujo spaudimo padidėjimas, staigus ir stiprus skausmas krūtinėje, galintis plisti į artimas sritis (krūtinės angina).
Jei cukraus kiekis kraujyje toliau mažėja, Jums gali pasireikšti didelis minčių susipainiojimas (delyras), galite netekti savikontrolės, kvėpavimas gali tapti paviršinis, o širdies plakimas – retas, gali sutrikti sąmonė ir net ištikti koma. Sunkaus cukraus kiekio kraujyje sumažėjimo klinikiniai požymiai gali priminti insultą.
Dažniausiai žemo cukraus kiekio kraujyje simptomai labai greitai išnyksta pavartojus kokios nors cukraus formos (pvz., gabalinio cukraus, saldžių sulčių ar saldintos arbatos).
Visada būtina nešiotis cukraus (gliukozės tablečių, cukraus kubelių). Nepamirškite, kad saldikliai neveiksmingi. Jei cukrus nepadeda arba jei simptomai atsinaujina, kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę.
Mažo cukraus kiekio kraujyje simptomų galimai nebus, jie atsiras lėtai arba laiku nepastebėsite, kad cukraus kiekis kraujyje sumažėjo.
Taip gali būti senyviems žmonėms, vartojantiems tam tikrų vaistų (pvz., preparatų, veikiančių centrinę nervų sistemą, arba beta adrenoreceptorių blokatorių). Be to, taip gali būti, jei sergama tam tikromis endokrininės sistemos ligomis, pvz., yra tam tikras skydliaukės veiklos sutrikimas, priekinės hipofizės dalies ar antinksčių žievės nepakankamumas.
Jei situacija stresinė (pvz., pakliuvote į avariją, atliekama operacija, yra karščiavimas ir pan.), gydytojas gali pakeisti gydymą insulinu.
Jeigu gliklazidas nepakankamai mažina gliukozės koncentraciją kraujyje, jei gydytojo paskirtas gydymas Jums netinka, jei vartojate jonažolės (Hypericum perforatum) preparatų (žr. skyrių "Kiti vaistai ir Gliclada"), arba jei patiriate stresą, gali atsirasti didelės gliukozės koncentracijos kraujyje (hiperglikemijos) simptomų. Tai gali būti troškulys, dažnas šlapinimasis, burnos džiūvimas, sausa niežtinti oda, odos infekcija ir aktyvumo sumažėjimas.
Gliukozės kiekio kraujyje sutrikimas (mažas cukraus kiekis kraujyje ir didelis cukraus kiekis kraujyje) gali įvykti, kai gliklazido yra skiriama kartu su vaistiniais preparatais, priklausančiais antibiotikų klasei, vadinamai Fluorochinolonai, ypatingai senyviems pacientams. Tokiu atveju, gydytojas primins jums kad yra svarbu stebėti savo gliukozės kiekį kraujyje.
Jei atsirado tokių simptomų, kreipkitės į savo gydytoją arba vaistininką.
Jeigu Jūsų šeimos nariams arba Jums nustatytas įgimtas gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės (angl. G6PD) nepakankamumas (raudonųjų kraujo ląstelių anomalija), gali sumažėti hemoglobino koncentracija ir pasireikšti raudonųjų kraujo kūnelių irimas (hemolizinė anemija). Prieš pradėdami vartoti šį vaistinį preparatą, pasitarkite su gydytoju.
Pacientams, kuriems yra porfirija (paveldimi genetiniai sutrikimai, dėl kurių organizme kaupiasi porfirinai ar porfirinų pirmtakai), buvo aprašyta ūminės porfirijos atvejų vartojant kai kurių kitų sulfonilkarbamido grupės vaistų.
Vaikams ir paaugliams
Dėl duomenų stokos Gliclada nerekomenduojama vartoti vaikams.
Kiti vaistai ir Gliclada
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Gliklazido gliukozės koncentracijos kraujyje mažinimo poveikis gali sustiprėti ir atsirasti mažos gliukozės koncentracijos kraujyje požymių, kai vartojami šie vaistiniai preparatai:
- kitokių vaistų, kurių vartojama padidėjusiam cukraus kiekiui kraujyje mažinti (geriamųjų vaistų nuo cukrinio diabeto, GLP-1 receptoriaus agonistų ar insulino);
- antibiotikų (pvz., sulfonamidų, klaritromicino);
- vaistų, kuriais gydomas didelis kraujo spaudimas ar širdies nepakankamumas (beta adrenoreceptorių blokatorių, AKF inhibitorių, pvz., kaptoprilio ar enalaprilio);
- vaistų nuo grybelinės infekcijos (mikonazolo, flukonazolo);
- vaistų, kuriais gydomos skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos (H2 receptorių blokatorių);
- vaistų nuo depresijos (monoaminooksidazės inhibitorių);
- skausmą malšinančių vaistų arba vaistų nuo reumato (ibuprofeno, fenilbutazono);
- vaistų, kuriuose yra alkoholio.
Jei vartojama vieno iš toliau išvardytų vaistų, gali susilpnėti gliklazido cukraus kiekį kraujyje mažinantis poveikis bei padidėti cukraus kiekis kraujyje:
- vaistų, kuriais gydomi centrinės nervų sistemos sutrikimai (chlorpromazino);
- vaistų, mažinančių uždegimą (kortikosteroidų);
- vaistų astmai gydyti arba vartojami gimdymo metu (vartojamas į veną salbutamolio, ritodrino ir terbutalino);
- vaisto, vartojamo nuo krūtų sutrikimo, sunkaus kraujavimo menstruacijų metu bei endometriozės (danazolo);
- Jonažolės - Hypericum perforatum - preparatų.
Kraujo gliukozės sutrikimas (mažas cukraus kiekis kraujyje ir didelis cukraus kiekis kraujyje) gali atsirasti, kai vaistai, priklausantys antibiotikų klasei, vadinamiems fluorochinolonams, vartojamas tuo pačiu metu kaip Gliclada, ypač senyviems pacientams.
Gliclada gali sustiprinti vaistinių preparatų, mažinančių kraujo krešėjimą (pvz., varfarino), poveikį.
Prieš pradėdami vartoti kitokių vaistinių preparatų, pasitarkite su gydytoju. Jei vykstate į ligoninę, pasakykite medicinos personalui, kad vartojate Gliclada.
Gliclada vartojimas su maistu ir gėrimais
Gliclada galima vartoti su maistu ir nealkoholiniais gėrimais.
Negerkite alkoholio, nes jis gali neprognozuojamai paveikti diabeto kontrolę.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Gliclada nėštumo laikotarpiu vartoti nerekomenduojama.
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, pasakykite apie tai gydytojui, kad jis galėtų skirti Jums tinkamą gydymą.
Gliclada maitinimo krūtimi laikotarpiu vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Jei kraujyje cukraus kiekis per mažas (yra hipoglikemija) ar per didelis (yra hiperglikemija) arba jei dėl šių sutrikimų atsiranda regos sutrikimų, gebėjimas susikaupti ar reaguoti gali pablogėti. Turėkite omenyje, kad galite sukelti pavojų sau ir kitiems (pvz., vairuodami automobilį ar valdydami mechanizmus). Paklauskite gydytojo, ar galite vairuoti, jei:
- dažnai būna hipoglikemijos epizodų;
- simptomų, perspėjančių, kad gali atsirasti hipoglikemija, būna nedaug arba nebūna visai.
Gliclada sudėtyje yra laktozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.