Zanocin vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) ofloksacinui, arba bet kuriai pagalbinei Zanocin medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje). Alerginės reakcijos požymiai yra išbėrimas, rijimo ar kvėpavimo sutrikimai, lūpų, veido, gerklės ar liežuvio tinimas;
- jeigu Jums kada nors buvo sausgyslių patinimas (vadinamas tendinitu), paveikęs tokias sritis kaip riešo arba Achilo sausgyslės;
- jeigu sergate epilepsija arba Jums yra priepuolių rizika;
- jeigu turite gliukozės-6-dehidrogenazės trūkumą;
- jei esate nėščia ar žindote kūdikį (žr. skyrių „Nėštumo ir žindymo laikotarpis“);
- jei Jums mažiau nei 18 metų ir Jūs vis dar augate;
- jei Jums buvo atlikta transplantacija;
- jei Jūs turite retą paveldimą ligą, dėl kurios netoleruojate laktozės (laktozės netoleravimas) ar gliukozės (gliukozės netoleravimas).
Nevartokite šio vaisto, jei kuri nors iš aukščiau paminėtų būklių Jums tinka. Jei nesate įsitikinęs, pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku prieš pradėdami vartoti Zanocin. Jeigu anksčiau vartodami chinolonų arba fluorochinolonų patyrėte bet kokią sunkią nepageidaujamą reakciją, fluorochinolonų / chinolonų grupės antibakterinių vaistų, įskaitant Zanocin, vartoti negalima. Tokiu atveju kuo skubiau pasakykite gydytojui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Zanocin, jeigu:
- Jums sutrikusi kepenų ar inkstų veikla;
- esate vyresnio amžiaus;
- sergate širdies liga arba sutrikęs širdies ritmas. Vartojant šiuos vaistus reikia būti atsargiems jei turite įgimtą prailgėjusį QT intervalą arba Jūsų šeimoje yra arba buvo pailgėjusio QT intervalo atvejų (matomi EKG, elektrinės širdies veiklos registravimo metu), Jūsų druskų pusiausvyra kraujyje sutrikusi (ypač mažas kalio ar magnio kiekis kraujyje), Jūsų širdies ritmas labai lėtas (bradikardija), Jūsų širdies veikla silpna (širdies nepakankamumas), praeityje turėjote širdies priepuolį (miokardo infarktą), esate moteris ar vyresnio amžiaus pacientas ir vartojate kitų vaistų, sukeliančių nenormalius pokyčius EKG (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Zanocin);
- vartojate vaistus, kurie daro poveikį Jūsų širdžiai (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Zanocin“);
- Jūsų kalio ir magnio kiekis kraujyje yra žemas;
- vartojate vaistus, mažinančius kraujo krešėjimą (Vitamino K antagonistų, pvz., varfarino). Jūsų gydytojas turi atidžiai stebėti vartojant Vitamino K antagonistus ir Zanocin (Žr. skyrių „Kiti vaistai ir Zanocin“);
- Jūs turite ar kada nors turėjote psichikos sveikatos problemų;
- sergate diabetu;
- sergate liga, vadinama generalizuota miastenija, kuri sukelia raumenų silpnumą ir didelį raumenų nuovargį;
- turite nervų sistemos sutrikimo požymių (periferinė neuropatija);
- Jums diagnozuotas stambios kraujagyslės padidėjimas arba „išsipūtimas“ (aortos aneurizma arba stambios kraujagyslės periferinė aneurizma);
- Jūs praeityje patyrėte aortos atsisluoksniavimo epizodą (aortos sienelės plyšimą);
- Jums nustatytas nesandarus širdies vožtuvas (širdies vožtuvo nesandarumas);
- kuriam nors iš Jūsų giminaičių diagnozuota aortos aneurizma arba aortos atsisluoksniavimas ar įgimta širdies vožtuvo yda arba Jums nustatyta kitų rizikos veiksnių arba tokių sutrikimų pavojų didinančių sutrikimų (pvz., jungiamojo audinio sutrikimų, pvz., Marfano sindromas arba kraujagyslių Elerso-Danloso [Ehlers-Danlos] sindromas, Ternerio [Turner] sindromas, Sjogreno [Sjögren] sindromas [uždegiminė autoimuninė liga], arba kraujagyslių sutrikimų, pvz., Takajasu [Takayasu] arteritas, gigantinių ląstelių arteritas, Bechčeto [Behcet] liga, padidėjęs kraujospūdis arba nustatyta aterosklerozė, reumatoidinis artritas [sąnarių liga] arba endokarditas [širdies infekcija]);
Jeigu Jums pasireikštų ūminis stiprus skausmas pilvo, krūtinės arba nugaros srityje, kuris gali būti aortos aneurizmos ir atsisluoksniavimo simptomas, nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos skyrių. Jeigu Jums taikomas gydymas sisteminio poveikio kortikosteroidais, Jums gali kilti didesnė šių reiškinių rizika.
Jeigu Jūs staiga pradėtumėte dusti, ypač jei dusulys prasidėtų išsitiesus gulint lovoje, arba pastebėtumėte, kad patinusios Jūsų kulkšnys, pėdos arba pilvas, arba Jums prasidėtų palpitacijos (pajustumėte pagreitėjusį arba nereguliarų širdies plakimą), nedelsdami praneškite apie tai gydytojui.
Ilgalaikis, negalią sukeliantis ir galimai negrįžtamas sunkus šalutinis poveikis:
Fluorochinolonų / chinolonų grupės antibakteriniai vaistai, įskaitant Zanocin, siejami su labai retu, bet sunkiu šalutiniu poveikiu, kuris kartais gali būti ilgalaikis (trunkantis mėnesius arba metus), sukelti negalią arba būti galimai negrįžtamas. Jam priskiriamas rankų ir kojų sausgyslių, raumenų ir sąnarių skausmas, pasunkėjęs vaikščiojimas, neįprasti pojūčiai, tokie kaip badymas, dilgčiojimas, kutenimas, tirpimas arba deginimas (parestezija), jutimų sutrikimai, įskaitant regos, skonio, uoslės ir klausos sutrikimus, depresija, atminties sutrikimas, sunkus nuovargis ir sunkūs miego sutrikimai.
Jeigu pavartojus Zanocin pasireiškė bet kuris nurodytas šalutinis poveikis, prieš tęsdami gydymą nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jūs ir Jūsų gydytojas nuspręsite, ar gydymą reikia tęsti, ir apsvarstysite gydymą kitos klasės antibiotiku.
Gauta retų pranešimų apie galimą gyvybei pavojingą odos bėrimą (Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė) susijusių su Zanocin tablečių vartojimu. Simptomai, kurie gali būti: į gripą panašūs simptomai, po kurių atsiranda skausmingas raudonas arba purpurinis bėrimas, kuris plinta ir susidaro pūslelės. Jeigu Jums išsivysto bet kuris iš viršuje minėtų dalykų, turite nutraukti vaisto vartojimą ir informuoti gydytoją (Žr. 4 skyrių).
Gauta pranešimų apie alergines (anafilaksines) reakcijas. Požymiai: bėrimas, apsunkintas rijimas ir kvėpavimo sutrikimas, lūpų, veido, gerklės ir liežuvio patinimas. Jei patiriate anafilaksinę reakciją, nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją (Žr. 4 skyrių).
Jeigu pasireiškia stiprus, nuolatinis viduriavimas su krauju, galite turėti pseudomembraninį kolitą (PMEK). PMEK gali būti įvairus nuo lengvo iki pavojingo gyvybei sunkumo. Jeigu įtariate, jog turite PMEK simptomų, nustokite vartoti šį vaistą ir kreipkitės į gydytoją (Žr. 4 skyrių).
Šis vaistas gali sukelti traukulius. Jei Jus ištiko priepuolis, nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami susisiekite su gydytoju (Žr. 4 skyrių). Pacientai, kuriems anksčiau buvo pasireiškusi epilepsija Zanocin tablečių vartoti negalima.
Retai gali pasireikšti sąnarių skausmas ir tinimas bei sausgyslių uždegimas arba plyšimas. Rizika yra didesnė, jeigu esate senyvo amžiaus (vyresni kaip 60 metų), Jums buvo persodintas organas, yra sutrikusi inkstų funkcija arba esate gydomi kortikosteroidais. Sausgyslių uždegimas ir plyšimai gali pasireikšti per pirmąsias 48 gydymo valandas ir net praėjus iki kelių mėnesių po gydymo Zanocin nutraukimo. Pasireiškus pirmajam sausgyslių skausmo arba uždegimo požymiui (pvz., kulkšnies, riešo, alkūnės, peties arba kelio), nustokite vartoti Zanocin, kreipkitės į gydytoją ir stenkitės nejudinti skausmingos vietos. Venkite bereikalingos fizinės veiklos, nes tai gali padidinti sausgyslių plyšimo riziką.
Jeigu atsiranda minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę, nustokite vartoti šį vaistą ir nedelsdami susisiekite su gydytoju (Žr. 4 skyrių).
Jei sutrinka Jūsų matymas arba atsiranda kitoks poveikis akims, nedelsiant pasikonsultuokite su akių gydytoju (žr. 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).
Zanocin tablečių nerekomenduojama vartoti, jei įtariama MRSA infekcija. Vartojant Zanocin tabletes, venkite stiprios saulės ir nenaudokite saulės šviesos lempų arba nesilankykite soliariumuose, nes Jūsų oda gali būti jautresnė šviesai.
Retai Jums gali pasireikšti nervo pažeidimo (neuropatijos) simptomų, tokių kaip skausmas, deginimas, dilgčiojimas, tirpimas ir (arba) silpnumas, ypač pėdose ir kojose arba plaštakose ir rankose. Jeigu taip atsitiktų, nustokite vartoti Zanocin ir nedelsdami pasakykite gydytojui, kad būklė netaptų galimai negrįžtama.
Jei nesate įsitikinęs, ar kuri nors iš aukščiau paminėtų būklių Jums tinka, pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku prieš pradėdami vartoti Zanocin.
Kiti vaistai ir Zanocin
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Taip pat svarbu pranešti, jeigu vartojate vaistų, įsigytų be recepto, įskaitant augalinius vaistus. Zanocin ir kiti vaistai gali turėti įtakos vieni kitų veikimui.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui, jei vartojate šių vaistų:
- metotreksatą, kuris vartojamas reumatinių ligų ir vėžio gydymui;
- kitų vaistų, kurie gali keisti Jūsų širdies ritmą: vaistų, priklausančių antiaritmikų grupei (pvz., chinidino, hidrochinidino, dizopiramido, amjodarono, sotalolio, dofetilido, ibutilido), triciklių antidepresantų, kai kurių antimikrobinių vaistų (priklausančių makrolidų grupei), kai kurių vaistų nuo psichozės.
Toliau išvardyti vaistai gali keisti Zanocin veikimą, arba Zanocin gali pakeisti jų veikimą:
- vaistai, stabdantys kraujo krešėjimą (Vitamino K antagonistai, pavyzdžiui, varfarinas);
- vaistai aukšto kraujospūdžio gydymui;
- vaistai, kurių sudėtyje yra geležies (anemijai gydyti) ar cinko;
- vaistai, padedantys užmigti (anestetikai);
- šlapimą varantys vaistai (diuretikai), tokie kaip furozemidas;
- antacidiniai vaistai, kurių sudėtyje yra magnio arba aliuminio – vartojami virškinimo sutrikimams gydyti;
- glibenklamidas - vartojamas diabeto gydymui;
- probenecidas - podagros gydymui;
- cimetidinas - vartojamas skrandžio opos arba virškinimo sutrikimams gydyti;
- sukralfatas - vartojamas skrandžio opoms gydyti.
Šie vaistai, vartojami kartu su Zanocin , gali padidinti šalutinių poveikių atsiradimo riziką:
- kiti antibiotikai (tokie kaip eritromicinas, azitromicinas ar klaritromicinas);
- vaistai nuo depresijos (pvz., amitriptilinas, klomipraminas ar imipraminas);
- teofilinas - vartojamas kvėpavimo sistemos ligoms gydyti;
- vaistai, vartojami širdies ritmo kontroliavimui (tokie kaip amjodaronas, chinidinas, prokainamidas arba dizopiramidas);
- nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) - vartojami skausmo ir uždegimo malšinimui (pvz., ibuprofenas, diklofenakas ar indometacinas);
- kortikosteroidai – vartojami uždegimui slopinti;
Zanocin vartojimas su maistu ir gėrimais
Kol vartojate Zanocin, negerkite alkoholio, nes tai gali sukelti svaigulį ir mieguistumą.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nevartokite šio vaisto jei:
- jeigu esate nėščia, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti;
- žindote kūdikį arba planuojate žindyti.
Jei esate nėščia arba maitinate krūtimi, pasitarti su gydytoju arba vaistininku, prieš vartojant bet kokį vaistą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šis vaistas gali sukelti mieguistumą, svaigulį ir regos sutrikimus. Jei taip nutiktų, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
Svarbi informacija apie Zanocin tablečių ingredientus
Zanocin sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.